Ana sayfa Genel WhatsApp Keşmir vatandaşlarını uygulamadan attı

WhatsApp Keşmir vatandaşlarını uygulamadan attı

Facebok’un milyarlarca kullanıcısı bulunan mobil mesajlaşma uygulaması Whatsapp tüm keşmir vatandaşlarınının hesaplarını uygulamadan sildi.

Olay, Hindistan’a bağlı Keşmir bölgesindeki halk olayları nedeniyle bölgenin internetinin kesilmesinden kaynaklanıyor. Hindistan’dan ayrılmak isteyenlerin gösteri ve eylem yaptığı Keşmir’de internet 4 aydır kesik.

WhatsApp Keşmil kullanıcılarını koruyacak mı?

Hindistan yönetimi, protestocuların organize olmasını ve dünyaya haber yayını yapmasını engellemek için bölgeye 4 aydır inter erişimi vermiyor.

Bu da WhatsApp’ın kullanıcı sözleşmesine göre, inaktif hesapların otomatik olarak silineceği kuralının devreye girmesine neden oldu ve on milyonlarca Keşmir sakininin WhatsApp hesapları otomatik olarak silindi.

1 milyardan fazala nüfusa sahip Hindistan tek başına 400 milyon WhatsApp kullanıcısyla Facebook’un en büyük müşterilerinden biri. Keşmir’de de on milyonlarca WhatsApp kullanıcısı bulunduğu tahmin ediliyor.

Dolayısıyla, Hindistan yönetiminin internet yasağı nedeniyle çok geniş bir kullanıcı kitlesi aylardır WhatsApp’ı ve diğer internet servislerini kullanamıyor. Bu aynı zamanda dev internet şirketleri için bütç rakamarında küçük de olsa fark yaratacak bir gelir kaybı anlamına geliyor.

WhatsApp sözcüsü ise dünyanın her noktasındaki insanlara hizmet götürmek için çalıştıklarını ama uygulamanın inaktif hesapları otomatik olarak silmek üzere programlandığını dile getirdi.

Keşmir kullanıcıları tekrar online olduklarında yeni hesap açarak WhatsApp’ı kullanmaya başlayabilirler ancak eski hesaplarına bağlanamayacakları için eski sohbetlerinde arşivli duran yazışmalara ve dosyalara ulaşmaları mümkün olmayacak.

Phoenix Point büyük beğeni topladı

Çoğu modern şirketin ve profesyonelin artık iş dünyasıyla ilgili yazışmalarını da WhatsApp üzerinden yürüttüğünü ve bu sohbetleri arşiv olarak kullandıklarını da hatırlamak gerekiyor.

 

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Google Stadia Türkiye’de başarılı olabilir mi?

Google’ın kısa süre önce belli ülkelerde kullanıma sunduğu Stadia ülkemizde başarılı olabilir mi? İşte Google Stadia için olası Türkiye senaryoları. Teknoloji ve yazılım dünyasının önde...

Son Haberler