Ana sayfa Genel Avrupa Birliği Libra için yasak kararı aldı

Avrupa Birliği Libra için yasak kararı aldı

Facebook’un dijita para planları Avrupa liderlerinin tavrıyla büyük bir yara aldı. Avrupa Birliği Libra ve benzeri büyük şirket destekli dijital paraları Avrupa’da yasaklama kararı aldı.

Avrupa Birliği’ni oluşturan devletlerin Maliye ve Ekonomi Bakanlarının aldığı ortak karar ile tekel oluşturma riski bulunan dev şirketlerin Avrupa bölgesinde dijital para işlemleri yapmasına izin verilmeyecek.

Avrupa Birliği Libra konusunda çok endişeli

Avrupa liderleri bu kararı ise “şimdilik” bir çözüm olarak uygulayacaklar. Birliğin, dünya çapında geçerli “stablecoin” dijital paralar için nasıl bir strateji uygulayacağına dair yapılacak detaylı çalışmadan sonra nihai karar verilecek.

Avrupa’yı endişelendiren konulardan biri dijital para yayıncılarının tekel haline dönüşmesi ve ülke ekonomilerini rehin alması. Ayrıca kayıt ve izlenebilirlik konusunda belirsizlik yaratan dijital paralar nedeniyle kayıt dışı ekonomi, para aklama, terör finansmanı gibi sorunların yükselmesinden endişe ediliyor.

Tüm dijital para birimlerinde var olan bu sorun, Facebook’un Libra’sı gibi dev şirketlerin geliştirdiği dijital para birimlerinde ayrıca yeni tehditler oluşturuyor.

Phoenix Point büyük beğeni topladı

Ülkelerin finansal bağımsızlıklarını tehdit eden Libra türevi para birimleri nedeniyle dev şirketlerin dijital para yayınlamalarına izin verilmeyebilir.

Zira, basit bir yasaklamayla onlara “itaat etmeyen” ülkelerin ekonomilerini bir günde çökertebilecek güce erişebilirler.

Facebook Libra konusunda ABD politikacılarından dahi destek alamıyor ve tüm dünyada ağır karşıtlar kazanıyor. Libra’yı destekleyen dev finans şirketlerinden bir çoğu ABD’nin ve diğer ülkelerin tepkileri nedeniyle konsorsiyumdan çekildiklerini açıklamışlardı.

avrupa birliği libra

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Google Stadia Türkiye’de başarılı olabilir mi?

Google’ın kısa süre önce belli ülkelerde kullanıma sunduğu Stadia ülkemizde başarılı olabilir mi? İşte Google Stadia için olası Türkiye senaryoları. Teknoloji ve yazılım dünyasının önde...

Son Haberler