Ana Sayfa Haber Uçan Bisikletler Geliyor

Uçan Bisikletler Geliyor

Yüzen arabaları duyduğum zaman şaşırmıştım. Sonra uçurdular arabayı hayret ettim. Sonra insansız araçlar çıkardılar. Bizleri hayret içerisine sokan icatlar çıktı.

Şimdi bunlardan biride uçan bisiklettir. Aslında pek şaşırmaya gerek yok gibi çünkü her şeyin mümkün olduğu zamanları yaşıyoruz.

Bilim çok ileri bir seviyeye ulaştı. İmkanlar çoğaldı. Tüm kaynaklar gelişime, bilime aktarılıyor. Ama yineden gözün görmediği, alışmadığı bir durum ile karşılaştığımız zaman hayret ediyoruz. Uçan bisiklet işini ilk gerçekleştiren çek mühendisler oldu. Onları da İngiliz menşeine sahip bir firma takip etti. Hatta bu İngiliz firma işi daha da geliştirdi. Bisikleti uçurdu ama aynı zamanda yer kaplamasın diye de, katlana bilir özellikte tasarladı. İnsan şaşırmıyor değil. Şimdi bisikletin adı aynı mı olacak bilemiyorum. Çünkü uçmak zahmetli bir iş değil gibi gözüküyor geliştirilen bisikletlerde. Yerden pervanesi yardımıyla kısa sürede havalanıyor. Bizim geleneksel bisiklete binmek kolay değildir. Adı üzerinde sıklet barındıran yoran bir iş. Kas gücü ile karada ilerler. Bu nedenle adını da değiştirirler uçan cihazın. Bu uçan bisiklet 1200 metre kadar yerden havalana biliyor. Esnek yapıda kanada sahiptir. Biyo yakıtla çalışıyor. Fan sistemi var bu fan sistemi onu havalandırıyor. Yerdeyken de 30 km hıza ulaşabiliyor.

paravelo-dunyanin-ilk-ucan-bisikleti-640x330

Kanatları açıldığı zaman çalışmaya başlayan motoru sahip olduğu arkadaki iri fanı döndürüyor. Böylece bisikletin yer ile olan teması kesiliyor. Güvenlik konusunda aşması gereken çok mesafe var. 1200 metreye kadar yükselen bir araç güvenli olmalıdır. Ama piyasa çıkmış değil zaten çalışmaları yapılıyor. Piyasaya çıktığında da zaten fiyatının hayli dolgun olması bekleniyor. Bisiklet sevdalıları yine almak isteye bilirler. Bir de bu zevki tepeden bakarak dünyaya yaşamak isteye bilirler. Artık bisiklet hava akrobasi takımı gibi sporcular da olacak gibi, olimpiyatlarda havada yarışan bisikletçi sporcular. Dünya giderek değişiyor. Bu değişim hayırlı olsa bari. O değil hava trafiği de artık sorun olacak gibi. Sadece uçan bisiklet değil uçan arabayı da tasarladılar. Nasıl bir hava trafiği akışı olacak acaba.

Bu proje sahipleri destek için ABD şirketi kickstarter’da bağış kampanyası başlatacaklar sanırım. Daha güvenli ve donanımlı bir araç geliştirmek için.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting