Twitter yeni CEO’su Parag Agrawal kim?

Twitter yeni CEO'su Parag Agrawal kim?

Twitter artık yeni bir CEO’ya sahip: Parag Agrawal. Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey’i devralacak ve şirketin 15 yılı aşkın tarihinde en uzun süredir görev yapan CEO’su olacak. Peki aniden ortaya çıkan bu adam kim? İşte detaylar.

Agrawal, Twitter platformu içinde veya dışında çok bilinen bir isim değildi. Yine de on yıldan fazla bir süredir şirkette ve bir üst düzey yönetici olarak çalışıyor. Agrawal, Twitter’da ilk olarak Ekim 2011’de reklam ürünlerine odaklanarak başladı ve şirketin “Seçkin Mühendis” unvanını ilk kazanan oldu. Daha sonra Ekim 2017’de baş teknoloji sorumlusu olarak atandı. Bu süre zarfında yüksek profilli sorunları (büyük ölçekli bir şifre güvenliği sorunu gibi) ele almak ve şirketin daha cesur girişimlerinden bazılarını (merkezi olmayan yönetim gibi) üstlendi. Ancak bu uzun görev süresine rağmen, 37 yaşındaki Agrawal, kamuoyunun gözü önünde çok fazla zaman geçirmedi. Tabi bu durum yeni CEO olmasıyla artık değişecek.

Twitter yeni CEO'su Parag Agrawal kim?

Bununla birlikte, Agrawal’ın CTO olarak geçmişine bakılırsa, onun liderliği altında Twitter’ın nereye gidebileceğini gösterebilecek birkaç ipucu var. CTO olarak görev yaptığı dönemde, Agrawal’ın en büyük projelerinden biri, şirketin ilk kez Aralık 2019’da duyurulan Bluesky platformunu denetlemesiydi.  Bluesky, Twitter’ın geleceği için daha dramatik fikirlerden biri ve Dorsey’in projesiydi. Bluesky ayrıca, uzun bir sessizlik döneminden sonra son birkaç ayda ivme kazandı. Muhtemelen Bluesky’nin gelişimi – ve bunun Twitter platformunun temellerini değiştirmedeki potansiyel etkisi – CEO olarak Agrawal için büyük bir proje olmaya devam edecek bir şey.

Bitcoin fiyat tahminleri güncellenmeye devam ediyor: Mahallenin delisi oldu