Ana SayfaHaberTwitter, 'özel' resim ve videoların izinsiz paylaşılmasını yasakladı

Twitter, ‘özel’ resim ve videoların izinsiz paylaşılmasını yasakladı

Twitter, özel bilgi politikasını medyayı içerecek şekilde genişletiyor. Artık platform, kullanıcıların özel bir kişinin fotoğraflarını veya videolarını izinleri olmadan paylaşmasını yasakladı. İşte detaylar.

Şirket, bu tür görüntüleri tweetlemenin birinin mahremiyetini ihlal edebileceğini ve potansiyel olarak onlara zarar verebileceğini belirtiyor. Twitter Güvenlik ekibi bir blog gönderisinde, özel medyanın paylaşılmasından herkes etkilenebilse de, bu tarz paylaşımların “kadınlar, aktivistler, muhalifler ve azınlık topluluklarının üyeleri üzerinde orantısız bir etkisi olabilir” ifadelerini kullandı. Birisi politikayı ihlal eden bir fotoğraf veya videoyu bildirirse, Twitter medyayı kaldıracak ve yaptırım seçeneklerine göre işlem yapacak. Twitter ayrıca, politikayı ihlal eden kullanıcıları kalıcı olarak askıya alma hakkına da sahip olacak.

twitter

Politikanın bazı istisnaları var. Bir fotoğraf veya videonun ve tweet’teki metnin “kamu yararına paylaşılması veya kamu söylemine değer katması” durumunda, tanınmış kişilerin veya başkalarının özel medyaları yine de paylaşılabilecek. Başka bir deyişle, eğer haber değeri taşıyorsa, Twitter medyanın platformda kalmasına izin verebilir. Şirket, görüntülerin TV veya gazete gibi başka yerlerde bulunup bulunmadığı gibi faktörleri dikkate alacak.

Bununla birlikte, tanınmış kişilerin veya kamuya açık konuşmaların parçası olan kişilerin özel fotoğraflarını veya videolarını paylaşmanın amacı, onları taciz etmek, korkutmak veya susturmak için korku kullanmaksa, platform medyayı kaldıracak. Kötü niyetli davranış ve rıza dışı çıplaklık politikaları hâlâ geçerli. Twitter, diğer kişilerle ilgili adresler, telefon numaraları, kimlik veya finansal bilgiler gibi özel bilgilerin paylaşılmasını (başka bir deyişle, birinin doksunu) uzun süredir yasakladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting