Ana Sayfa Genel Kapture Casus Bileklik

Kapture Casus Bileklik

Teknoloji geliştikçe özel hayatında bir anlamı kalmıyor. Her ne kadar özel hayatımızı korumaya çalışsak da, teknolojik gelişmelerden dolayı acaba dinleniyor muyuz? Acaba izleniyor muyuz gibi kaygılardan kurtulamıyoruz. Bu kaygıları duyanlara hak vermiyor değilim. Çünkü casus kameralar ve dinleme cihazları, kampanyalar yapılarak satışa sunuluyor.

Şimdide ABD’li firma bir bileklik üretti ve özel hayatı ihlal edebilecek bir piyasa daha oluşturdu. Anlamıyorum neden bu tür yeniliklere izin veriliyor. İnsanların hayatlarını röntgenleyecek tasarımlar peynir ekmek gibi satılıyor? Madem özel hayatı koruma kanunları var. Öncelikle buna neden olan cihazları kontrol altına almak daha samimi ve akıllıca bir davranış değil mi? Küçük bir uygulama sayesinde akıllı telefonlar casus gibi kullanıla biliyor. Hesaplarınız boşaltılabiliyor. Bunların sebebi yazılımların ve ürünlerin casusluğa yani hırsızlığa göre tasarlanıp, rahatça satışa sunulmasıdır. İşin ilginç yani söz konusu Kapture adlı bilekliği üreten firma, casuslukla alakalı bir ürün olarak hiç değinmemiş tasarımına veya böyle bir olaya sebebiyet verecek bir ürün olmadığını düşüne biliyor. Ama cihaz normal bir bileklik gibi duruyor. Son derece gelişmiş kayıt sistemi, her tarafa dönen mikrofonu ve sesleri ayırt edebilme özelliği, gizliden ses kaydı yapmaya çok müsaittir.

130906_kapturee4.hlarge

Üretici firma unutulmayacak anların yakalanması için hızlı bir kaydedici her zaman yanınızda sloganı gibi absürd bir reklamla ortalığa çıkmış. Ürün gizliden kaydettiği sesleri sosyal medyada paylaşa bilecek hale getiriyor. Böylece size hızlıca olağan veya sürpriz olayları, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmanızı sağlıyor. Düşünsenize arkadaşınızla özel konuşurken bir anda sosyal medyada reklam olan sesiniz ve konuştuklarınız çok hoşunuza gidecek bir durum mudur bu? Ama artık teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken aynı zamanda çekilmez hale de getirebiliyor. Hayatımızı çekerek filme kaydediyorlar sonra da paylaşıyorlar. Kapture gibi teknolojik aletler sayesinde. Öyle ki bu aletler çok şık tasarlanıyor. Bu aletlerin casusluk için kullanıldığını görseniz yok desiniz. Ama işin kılıfı da bu değil mi zaten? Evet… Casusluk adı üzerinde.

İşin hayrete şayan bir yanı daha var. Sen garip bir teknolojik alet üret, pek bir işe yaramayacak, sonrada ürünlerin desteklendiği kickstar sitesinde 150 bin dolar toplamaya çalış. Ne diye? Ürünün desteklenmesi için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting