Google mühendisleri şirkete dava açtı!

Google mühendisleri şirkete dava açtı!

Üç eski Google çalışanı adeta şirkete savaş açtı. İddialarına göre eski çalışanlar Google’ın politikasında yer alan bir sözleşmeden doğan bir yükümlülük yüzünden Google’ın “kötülüklerini” onların adına yapmak zorunda kalmışlar. İşte detaylar.

Eski Google işçileri Sophie Waldman, Rebecca Rivers ve Paul Duke şirketin veri güvenliği politikalarını ihlal ettikleri iddiasıyla Kasım 2019‘da işten çıkarıldılar, ancak herhangi bir gizli bilgiyi sızdırmadıklarını iddia ediyorlar. Bu yılın başlarında, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu başkan vekili, Google’ın aktivizmlerine misilleme olarak çalışanları işten çıkardığını iddia etti. Buna göre Google’ın üç çalışanı işten çıkararak ABD iş yasalarını “tartışmalı bir şekilde ihlal ettiğini” söyledi.

Google mühendisleri şirkete dava açtı!

Kaliforniya eyaletinde açılan davada grup, Google’ı “kötülüğe” ortak olmakla suçluyor. Dava eski çalışanların, Google tarafından işe alındığı sırada bir sözleşme imzaladığını belirtiyor. Bu nedenle çalışanlar, 2019’da Trump yönetimi sırasında sorulan bazı sorulara sözleşme kapsamında cevap verebildiklerini iddia ediyorlar. Söz konusu sözleşme 2000’lerin başından beri Google’ın Davranış Kurallarının bir parçası. Google’ın ana şirketi Alphabet, 2015’te sözleşmeyi “doğru olanı yap” ismiyle duyurmuştu. Ancak eski üç çalışanla başlarını beladan kurtarmalarına yetmedi. Davaya göre çalışanlar bazı durumlarda sözleşmeye uyabilmek için aslında doğru olmayanı desteklemek durumunda kalmışlar. Neticede bu da kendi fikir haklarının ihlaline yola açıyor. Dava ne gibi sonuçlar doğuracak bekleyip göreceğiz.

Çin yüz tanıma sistemleriyle nefes bile aldırmayacak: Yeni distopya