Twitter, Microsoft’u veri kullanım politikasını ihlal etmekle suçluyor

Twitter, Microsoft'u veri kullanım politikasını ihlal etmekle suçluyor

Elon Musk’ın kişisel avukatı Alex Spiro’nun Microsoft’u Twitter API’sini “yetkisiz kullanımlar ve amaçlar için” kullanmakla suçlayan bir mektup gönderdiği bildirildi. İşte tüm detaylar.

The New York Times ve The Wall Street Journal’a göre Spiro, “Microsoft, anlaşmanın birden çok hükmünü uzun bir süre boyunca ihlal etmiş olabilir” diye yazdı. Özellikle Microsoft’u, olması gerekenden fazlasını kullanmak ve bu verileri izinsiz olarak devlet kurumlarıyla paylaşmak gibi Twitter verilerini uygunsuz şekilde kullanmakla suçluyor. Spiro ayrıca Microsoft’un veri kullanımı için ödeme yapmayı reddettiğini yazdı.

Twitter, Microsoft'u veri kullanım politikasını ihlal etmekle suçluyor

Microsoft, sosyal medya devinin verilerini API aracılığıyla yıllarca Xbox, Bing ve reklam araçlarıyla ilgili olanlar da dahil olmak üzere birçok üründe kullanmıştı. Ancak sosyal medya devi, API’sine ücretsiz erişimi sonlandırdıktan sonra Microsoft, web sitesinden uzaklaşmaya karar verdi. Twitter’ı reklamverenler için sosyal medya yönetim aracından kaldırdı ve ayrıca ekran görüntülerini ve klipleri Xbox konsollarından ve Windows’taki Oyun Çubuğundan doğrudan Twitter’a yükleme seçeneğini de kapattı. Teknoloji devi, bu kararların arkasındaki nedeni açıklamadı, ancak sosyal medya devi, yeni API’sine erişmek için kuruluşlardan ayda 50.000 dolara kadar ücret alıyor.

Microsoft’un Twitter’ı sosyal medya yönetim aracından çıkarmasıyla ilgili bir tweet’e yanıt olarak Elon Musk, “Sosyal medya uygulamamızın verilerini kullanarak yasa dışı bir şekilde kazanç sağladılar, dava zamanı” ifadelerini kullandı. Ayrıca, Musk ve Microsoft’un son zamanlarda inişli çıkışlı bir ilişkisi olduğunu ve eski teknoloji devinin ortağı OpenAI’yi kontrol ettiğini iddia ettiğini belirtmekte fayda var.

Microsoft CEO’su, OpenAI’ı kontrol ettikleri iddiasını yalanladı