400 milyon Twitter kullanıcısının bilgileri satışa sunuldu

Twitter bot hesap oranı

Twitter sızıntılarına bir yenisi daha eklenmek üzere. 400 milyon kullanıcının kişisel bilgileri bir hacker forumunda satışa çıkarıldı.

Son dönemde oldukça sıkıntılı bir süreçten geçen sosyal medya devi Twitter, bir türlü belini doğrultamıyor. Elon Musk’ın yönetime geldiği günden beri adı eleştirilerle ve problemlerle anılan şirket, şimdi de ciddi bir veri sızıntısı tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü 400 milyon Twitter kullanıcısının kişisel verilerini ele geçirdiğini iddia eden bir hacker, bu hafta bu verileri satışa çıkardı. Eğer bu iddia doğru çıkarsa, sosyal medya devi kendisini daha da derin bir çukurun içinde bulabilir.

Twitter hack

Hatırlarsanız 2021 yılında Twitter API’ında ciddi bir güvenlik açığı tespit edilmiş, bu açık kapatılmadan önce hackerların bu açığı kullanarak kritik bilgileri ele geçirdiği. Nitekim bu bilgilerin bir kısmı internete yayıldı. Amerikalı internet devi de bu yüzden kayda değer bir ceza ödemek zorunda kaldı. Ancak o günden beri dolaşan iddia, internete sızdırılan verilerin, ele geçirilenlerin sadece bir kısmı olduğuydu. Daha fazla verinin hackerların elinde bulunduğu, hackerların bu hassas verileri ileri bir tarihte satabileceği konuşuluyordu. İşte bu hafta satışa çıkarılan veriler, 2021 yılındaki sızıntı sırasında ele geçirilen bu verilerin kalanları. Bu verileri satışa sunan hacker, bunların hem daha önce sızdırılanlardan farklı olduğunu hem de daha kritik veriler içerdiğini iddia ediyor.

Breached adlı hacker forumunda bu verileri satışa çıkaran Ryushi kod adlı hacker, bu veriler için 200 bin dolar talep ediyor. Ryushi, Elon Musk’a çok geç olmadan bu verileri almalarını öneriyor. Yoksa ciddi bir krizle karşı karşıya kalacakları konusunda tehdit etmeyi de ihmal etmiyor.

Galaxy S23 Ultra ve Plus görselleri sızdırıldı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir