Ana SayfaGenelTürkiye'de otomobil üretimi hız kesmiyor

Türkiye’de otomobil üretimi hız kesmiyor

Ülkemizin en önemli ihracat kalemlerinden biri olan otomotiv sektörü gerek Haziran ayını gerekse yılın ilk yarısını başarılı bir performansla kapatmış oldu.

Türkiye’de otomobil üretimi hız kesmiyor. Çip krizi dünya genelindeki bütün ülkeleri etkilediği kadar ülkemizde de otomotiv sektöründe daralmaların yaşanmasına neden oluyor. Tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar yüzünden hedeflenen üretim rakamlarının altında kalan şirketler yine de bu dönemi en az hasarla atlatmanın yollarını arıyorlar.

Otomobil fiyatlarında enflasyon

Öte yandan Haziran ayının geride kalmasıyla birlikte gerek bu aya ilişkin gerekse de yılın ilk 6 aylık dönemine ait veriler de netleşmeye başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından yapılan açıklamalara göre, Haziran ayı içerisinde otomotiv ihracatı %17,9 oranında bir artışla 2,8 milyar dolar hacmine ulaştı.

Sıfır otomobil fiyatlarında büyük artış beklentisi

Türkiye’de otomobil üretimi hız kesmiyor

Yılın ilk yarısına bakıldığı zaman burada ise %6,1’lik bir artış söz konusu ki bu dönemdeki toplam ihracat hacmi ise 15,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tüm bu veriler sayesinde ülkemizin en büyük ikinci ihracat kalemi haline gelen sektörün toplam ihracat içerisindeki payı ise %11,8’lik dilime ulaştı.

İkinci el otomobil

OİB tarafından açıklanan verilere bakmaya devam ettiğimiz zaman, ülkemiz için en önemli ihracat merkezinin Almanya olduğunu görüyoruz. Ancak artış oranlarını kıyasladığımız zaman bu dönemde en yüksek ihracat artışı %79 ile Fransa pazarında yaşandı. Almanya’ya yapılan ihracat ise söz konusu dönemlerde %62’lik oranda bir artış gösterdi.

Xiaomi Leice Camera için düğmeye bastı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting