TSMC Avrupa’daki ilk çip tesisini Almanya’da kuracak

tsmcc

TSMC Avrupa’daki ilk çip üretim tesisini kurmayı planlıyor. Şirketin, Alman hükümeti ile görüşmelerinden sonra bu ülkede karar kıldığı belirtiliyor.

Son gelen bilgilere göre dünyanın en büyük sözleşmeli yonga üreticisi TSMC, yeni yonga fabrikasının inşası için Alman devletiyle ciddi ve ileri görüşlü bir görüşme içinde. Konuya yakın kaynaklara göre şirketten hareket, yerel yönetimin yatırımı desteklemek için sübvansiyonları duyurması ile beraber karar verildi. Hatırlatmak gerekirse, Avrupa Birliği, daha önce devlet yardımı yasaklarıyla karşı karşıya kalan yarı iletken fabrikalar için hükümet finansman kurallarını kolaylaştırmak için Avrupa Çipleri yasasını açıklamıştı.

TSMC

Yeni Hyundai KONA

Farklı kaynaklardan gelen başka bilgiye göre de TSMC ile Saksonya arasındaki görüşmelerin “ciddi ve ileri düzeyde” olduğunu ekledi. Ayrıca, doğu Almanya eyaletinden delegasyonlar da çip üreticisi ile bu planı ilerletmek için Tayvan’a geliyor. Gelişmiş bir yarı iletken üretim tesisi kurmak ağır bir yatırımdır ve maliyetlere işçilik de dahildir. Bu nedenle TSMC, Avrupa’nın ilk çip fabrikasını Almanya’da kurması karşılığında alabileceği sübvansiyonları tartışıyor.

Şirketin Aralık 2022’de yaptığı resmi açıklamaya göre, bölgede bir çip fabrikası kurmak için hala “somut bir plan” yok. Kaynaklardan birine göre, Alman ve Saksonya hükümeti sübvansiyon sağlamaya açık ama aynı zamanda “sübvansiyon olmadan kimse gelmeyecek” diye daha fazla AB fonu arıyor.

Galaxy S23 Serisi için büyük bir kamera güncellemesi gelecek


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir