Apple’ın Yeni Nesil Çipleri İçin Kritik Süreç Başlıyor

Apple büyük karar aldı

Apple’ın çip üreticisi TSMC bir süredir yeni üretim sürecine geçiş yapmaya hazırlanıyordu. Taze bir rapor test üretiminin yakında başlayacağını belirtti.

ET News’in haberine göre TSMC önümüzdeki hafta 2 nm çiplerin test üretimine başlayacak. Test üretimi Tayvanlı firmanın Baoshan tesisinde gerçekleşecek. 2 nm çip üretimi için geliştirilen ekipman bu senenin 2. çeyreğinde tesise getirilmişti. Apple çiplerinin 2025’te 2 nm süreciyle üretilmesi bekleniyor.

Düşük üretim süreci daha fazla transistörün daha küçük alanda kullanılması demek. Bu durum da daha yüksek performans ve daha az güç tüketimi sağlıyor. Apple’ın en son çıkan cihazı yeni iPad Pro’da M4 çipi var. M4 çipleri 3 nm teknolojisinin geliştirilmiş versiyonunu kullanıyor. Raporlananlara göre 2 nm, 3 nm’ye kıyasla %10-15 performans artışı ve %30 kadar düşük güç tüketimi sağlayacak.

Apple

Eğer herhangi bir terslik olmazsa TSMC, 2025’te 2 nm çiplerin seri üretimine başlamayı planlıyor. Şirketin istikrarlı verim elde etmek için planlarını daha erken tarihe çektiği ve işlemleri hızlandırdığı vurgulanıyor. Görünüşe göre TSMC, Apple’ın ihtiyaç duyduğu ölçek ve kalitede 2 nm ve 3 nm çip üretebilen tek şirket olmaya devam edecek. Apple, 3 nm yongaları için TSMC’nin mevcut üretim kapasitesinin tamamını rezerve etti. Tayvanlı tedarikçi artan talebi karşılamak için üretim kapasitesini üç katına çıkarmayı planlıyor. 2 nm çipler ilk olarak iPhone 17 serisinde kullanılacak.

Sektörden isimsiz kaynaklara göreyse Samsung da rekabette geri kalmamak için önemli gelişmelere imza atmış. Samsung’un üretim süreciyle yeni detayların açıklanması bekleniyor.

Siri iOS 18.4’le Birlikte Daha Akıllı Olacak