TRT’den Yerli Yapım Bilim Kurgu Dizisi

TRTden Yerli Yapım Bilim Kurgu Dizisi

Türkiye Radye ve Televizyonu TRT, 2017 yılı için özel bir projenin hazırlığını yapıyor. Yerli yapım bir bilim kurgu dizisi için çalışmalar yapan kurum dizinin yayını için son aşamalara geldi.

Son yıllarda devlet kanalı olmanın verdiği ağırlığı üzerinden atan ve Diriliş Ertuğrul, Seksenler gibi reyting rekorları kıran dizeler çeken TRT dünyanın en iyi dizilerinden birisi olarak gösterilen Leyla ile Mecnun’a da ev sahipliği yapmıştı. Kurum bu kezde yerli yapım profosyonel bir bilim kurgu dizisi için çalışmalarını yürütüyor.

İstanbul’da geçeceği açıklanan dizi, İstanbul’un gelecekteki halini bilim kurgu formatına uygun olarak fantastik şekilde ele alacak. Geçtiğimiz sezonlarda yayınlanan Filinta dizisinin kamera arkasındaki önemli isimlerinden Bülent Turgut’un yaptığı açıklamalar ile detaylarına ulaştığımız dizi 13 bölümlük sezonlar halinde yayınlanacak.

Dizinin bilgisayar grafikleri ağırlıklı yapıda olacağı yapısı gereği kesinken düzenli çekimler için İstanbul’da devasa bir plato kurulduğuna dair bilgiler geliyor. Henüz oyuncuları ve tam ismi bilinmese de yapım ekibi diziye ‘2150’ diyor.  Bülent Turgut’un kod adı olduğunu ve kendi aralarında kullandıklarını açıkladığı 2150 kod adı dizinin gerçek ismi olmayacak.

İstanbul’da Geçecek Olan Dizi 13 Bölümlük 2 Sezon Halinde Yayınlanacak

Yeni sezonda yayına olması beklenen dizi büyük bir ihtimalle ocak-şubat aylarında küçük sezon aralarının yapıldığı dönemde yayına girecek. Şimdiden 13 bölümden oluşan 2 sezon için bitme noktasına gelen çalışamalarda ilk sezon Türk yapımcılar tarafından çekilecek ve yayınlanacakken ikinci sezonla birlikte Amerikan, Rus ya da İngiliz yapımcılarla ortaklığa gidilebileceği açıklandı. İkinci sezon ile gidilecek ortaklık büyük bir ihtimalle dizinin dünya çapında yaygın olarak yayınlanması ve tüm dünyaya daha rahat ulaştırılabilmesi için yapılacak.

Bülent Turgut’un ‘Bu arada sanırım baskı hatası 2050 değil 2150 ve “kod adı 2150” derken dizinin adı değil geçici ismi 2150. Aramızda kullandığımız.’ ifadeleriyle dizinin ismi hakkındaki soru işaretlerini kaldırdığı tweete ve Bülent Turgut’un Twitter hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

Uzay ve Havacılık için Organize Sanayi Bölgesi Kuruluyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir