Ana SayfaGenelTim Cook Epic ile mücadelesi hakkında konuştu: "İleriye bakacağız"

Tim Cook Epic ile mücadelesi hakkında konuştu: “İleriye bakacağız”

Apple CEO’su Tim Cook, Epic ile olan antitröst davasındaki bir kararın ardından çalışanlarına “ileriye bakacağız” “İlerlemeyi dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Çalışanlarla yaptığı bir toplantıda Cook, Apple’ın davada kamuya açıkladığı çizgiyi yineledi, şirketin yasal kazanımlarını kutladı ve haksız rekabet iddiasını küçümsedi. İşte detaylar.

Apple ve Epic bir süredir App Store kuralları nedeniyle davalık. Konunun çözümü ise yakın zamanda olacağa benzemiyor. Apple CEO’su Tim Cook da konuyla igili bazı ifadelerde bulundy. App Store kurallarından taviz vermeyi düşünmeyen şirketin CEO’su konuyla ilgili “App Store kullanıcıların uygulamaları keşfetmeleri için güvenilir bir yer olacak şekilde inşa edildi” şeklinde konuştu.

Tim Cook Epic ile mücadelesi hakkında konuştu: "İleriye bakacağız"

The Verge tarafından yayınlanan bir rapora göre Tim Cook, çalışanlara verdiği demeçte App Store için “geliştiriciler için harika bir iş fırsatı olması gerekiyordu” dedi. CEO sözlerine “Epic ortaya çıktı ve temelde özel bir ayrımcılık uygulanmasını istedi. Kurallarımız, herkese aynı şekilde davranmamız üzerine kuruludur. Bizden defalarca farklı davranmamızı istiyorlar, hayır dedik ve 10 farklı konuda bizi dava ettiler. Mahkeme, bunlardan dokuzunu Apple lehine, birini Epic lehine karar verdi. En önemlisi, Apple’ın her zaman bildiğimiz bir tekel olmadığını gördüler. Apple son derece rekabetçi bir pazarda kendini gösterdi” ifadelerini ekledi.  Epic CEO’su Tim Sweeney, geçen yıl Apple’dan Fortnite oyununun iOS sürümüne alternatif ödeme yöntemleri eklemesine izin vermesini istedi. Ancak Epic’in açıklamasına göre şirket “Apple’ın bu seçenekleri tüm iOS geliştiricilerine eşit şekilde sunacağını ummuş”. Cook’un “herkese aynı şekilde davranıyoruz” ifadesinin aksine, Apple geçmişte çeşitli uygulama geliştiricilerine özel muamele sağladı. Netflix’e, uygulama içinde satılan aboneliklerde yalnızca yüzde 15’lik bir kesinti aldığı özel bir anlaşma teklif etmişti. Şirket ayrıca, uygulama içi satın alma komisyonunu atlayabilecek uygulama kategorileri oluşturdu ve rekabet edebileceğinden korktuğu uygulamaları engelledi. Dolayısıyla Apple’ın bu konuda çok adil davrandığını söyleyemeyiz. Konuyla ilgili dava hala sürüyor. Apple sözcüleri kamuoyuna Apple’in konuyla ilgili endişeli olmadıklarını duyurdu.

Python programlama dili diğer dillerin önüne geçmeye başladı: Gelecek burada mı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU