TikTok, Apple ve Google’dan uygulama mağazalarından kalkabilir

TikTok bir bölgede daha banlandı

TikTok, uygulamanın yasaklanması için gelen başka bir çağrıyla karşı karşıya. İşte tüm detaylar.

Senato İstihbarat Komitesinde yer alan bir Demokrat olan Colorado Senatörü Michael Bennet, Apple ve Google’a şirketleri TikTok uygulamasını mağazalarından yasaklamaya çağıran bir mektup gönderdi. Mektupta Bennet, “TikTok’un şu anki haliyle ABD’nin ulusal güvenliği için kabul edilemez bir tehdit [olduğunu]” söylüyor. Apple CEO’su Tim Cook ve Google CEO’su Sundar Pichai’ye gönderilen mektup, uygulamayı yasaklamak isteyen diğer milletvekilleri tarafından dile getirilen aynı noktaların çoğunu tekrarlıyor.

Özellikle Bennet, platformun ana şirketi ByteDance’ın uygulama aracılığıyla “etkisini Çin hükümetinin çıkarlarını ilerletmek için kullanmaya” zorlanabileceği olasılığını gündeme getiriyor. Bennet, “Çoğu sosyal medya platformu gibi, TikTok da kullanıcılarından yüz izleri ve ses izleri dahil olmak üzere çok geniş ve karmaşık veriler topluyor” diye yazıyor. “Çoğu sosyal medya platformunun aksine, TikTok benzersiz bir itibara sahip çünkü Çin yasaları, Pekin merkezli ana şirketi ByteDance’i ‘devlet istihbarat çalışmalarını desteklemek, yardımcı olmak ve bunlarla işbirliği yapmakla yükümlü kılıyor.

TikTok, Apple ve Google'dan uygulama mağazalarından kalkabilir

Uzun süredir uygulama üzerinden veri toplandığı ve paylaşıldığı gündeme gelmişti ancak uygulama bunlara karşı savunmalarını da sunuyordu. Apple ve Google, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Bir senatörden gelen bir mektuba dayanarak her iki şirketin de bu kadar sert bir adım atması pek olası görünmese de, uygulama üzerindeki artan baskıyı vurguluyor. Şirket, ABD’de faaliyet göstermeye devam etme kabiliyetini güvence altına almak için son iki yılını Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) ile müzakere ederek geçirdi.

En çok izlenen erotik videolar açıklandı! Herkes bunları izliyor!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir