Ana SayfaGenelTesla'nın başı otopilot kazalarıyla belada

Tesla’nın başı otopilot kazalarıyla belada

Tesla araçların otopilot kontrolündeyken karıştığı kazaların sayısının artması sonrası şirkete karşı soruşturma başlatıldı.

Şu anda elektrikli otomobil pazarına öncülük eden Tesla, bir yandan bu alana önemli yatırımlar yapıyor olsa da gelecek planlarının merkezine otonom araçları koymuş durumda. Elon Musk’ın başında yer aldığı şirket, gelecekte otomobil sektörünü otonom araçların domine edeceğine inanıyor. Bu yüzden bu alanda da öncü olabilmek için büyük bir çaba harcıyor. Ancak şirketin öncü olma isteği başına bela açmış olabilir. Çünkü Tesla’nın Amerika’da trafiğe çıkarmak için belki de aceleci davrandığı otopilot kontrolündeki araçları son dönemde kazalarla gündeme gelmeye başladı. Sayıları artan bu kazalar, şirkete karşı bir soruşturma başlatılmasına neden oldu.

Tesla otopilot

Son dört yıl içinde park halindeki bir ilk yardım aracına çarpan Tesla araçlarının sayısının bir düzineyi geçmesinin ardından Amerikan federal yetkilileri, şirkete karşı soruşturma başlattı. Bu soruşturma kapsamında şirketin otopilot teknolojisi incelenecek. Geçtiğimiz yılın ağustos ayında şirkete karşı bir soruşturma başlatan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), yaşanan bu son kazalar sebebiyle soruşturmasını derinleştireceğini ve Tesla araçlarını mühendislik analizine tabii tutacağını açıkladı.

Şirketin dört modeli de bu soruşturmaya dahil olacak. Yani Y, X, S ve 3 model 830 binden fazla araç NHTSA tarafından başlatılan soruşturmaya konu olacak. Bu soruşturma özellikle otopilot özelliğine odaklanacak.

NHTSA’in incelediği 16 yaralanmalı kazanın hemen hemen hepsinde şoförlerin direksiyonun başında olduğu ve araç otopilotta ilerlerken Tesla tarafından önerildiği gibi yol takibini sürdürdükleri açıklandı. Bu yüzden NHTSA otopilot özelliğinin şoförlerin araç üzerindeki kontrolünü azalttığından şüpheleniyor. Yani sürücü gerekli önlemleri alıp direksiyon başında kalıp yola dikkat etse de otopilot kazayı önceleyecek hamleyi yapmasına olanak tanımıyor olabilir. Elbette bu şimdilik bir ihtimalden ibaret. Ancak eğer NHTSA soruşturması bunu kanıtlarsa Elon Musk ve şirketi ciddi bir krizle karşı karşıya kalabilir.

NASA UFO olaylarını araştırmak için ekip kuruyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting