Tesla küresel çip kıtlığının kurbanı oldu

tesla

Küresel çip kıtlığı, Tesla da dahil olmak üzere otomotiv endüstrisi gibi mikroçip bağımlı birçok endüstride büyük hasara yol açıyor ve açmaya da devam ediyor.

Çip krizinin patlak verdiği dönemlerde Tesla’nın büyük bir stoğu ve güvenilir tedarikçilerinden dolayı herhangi bir sorun yaşamamıştı. Ancak son gelen bilgilere göre Tesla , en son Model 3 ve Model Y araçlarında eksik USB bağlantı noktaları şeklinde yeni bir PR kabusu ile karşı karşıya olabilir.

Son birkaç gün içinde, bazı yeni Tesla Model 3 ve Model Y araçlarının eksik USB-C bağlantı noktalarıyla teslim edildiğine dair raporlar ortaya çıktı . Etkilenen arabaların çoğu, orta konsolun arka duvarı boyunca USB-C bağlantı noktalarını kaçırıyor gibi görünüyor, bunlardan biri arka koltuktaki USB bağlantı noktalarının eksik olduğunu iddia ediyor. Bu sahipler ayrıca kablosuz şarjın çalışmadığından şikayet ettiler. Durum bu kadar vahim diyebiliriz…

tesla 5

Bir otomatik teknoloji web sitesi olan Electrek’e göre Tesla, eksik parçaları küresel çip sıkıntısından sorumlu tutuyor. Yeni bir Tesla sahibi kullanıcılar devam eden yarı iletken kıtlığı nedeniyle araçlarının bazı temel olmayan parçalarının eksik olduğunu görebilir.

Bu üniteler genellikle müşteriye eksik parçalar hakkında bilgi verilmeden teslim ediliyor. Birçok müşteri, Tesla’nın bu araçları önceden işaretlemesi ve eksik parçaları en geç müsaitlik tarihinde takmak için bir öncelik listesi yapması halinde bu sorunun kolayca çözülebileceğine dikkat çekti. Bilmemiz gereken noktalardan biri bu krizin daha birkaç yıl süreceği, telefondan otomobil sektörüne kadar birçok yeni ürünlerde bu tür sıkıntıların yaşanacağı söyleniyor.

AirPods Pro 2, 2022’nin 3. çeyreğinde çıkacak