Ana SayfaGenelTesla çalışanları isyanın eşiğinde!

Tesla çalışanları isyanın eşiğinde!

Tesla’da sendika yağması var. Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu (NLRB), Tesla’nın mevcut kıyafet yönetmeliği politikasının yasa dışı olduğunu söyledi. Spesifik olarak: çalışanların yalnızca Tesla veya önceden onaylanmış diğer siyah tişörtleri giymelerine izin verilen kısmın. Bu politika, sendika taarruzuna izin verilmediği anlamına geliyordu – örgütlenmeye veya sendika dayanışması göstermeye çalışan herkes için bir engel.

Tesla çalışanları isyanın eşiğinde! Tesla’nın politikası 2017’de yürürlüğe girdi ve çalışanlara United Auto Workers logosunu taşıyan gömlekler giyemeyecekleri söylendi. Tesla, siyah gömleklerinin arabalara zarar vermeyi önlediğini ve çalışanlarının “görsel yönetimini” sürdürmesi gerektiğini iddia ederek kıyafet politikasını yönetim kuruluna haklı göstermeye çalıştı. NLRB bunu reddetti.

Tesla otomobillerinde kritik güvenlik hatası!

NLRB Başkanı Lauren McFerran, “Bugünkü kararla Kurul, sendika kıyafetlerinin veya amblemlerinin giyilmesini kısıtlamaya yönelik her türlü girişimin muhtemelen yasa dışı olduğunu teyit ediyor” dedi. Özel durumlar mevcut olmaya devam ediyor ve işverenlerin sendika ambleminin boyutu ve yeri gibi küçük kısıtlamalar uygulamasına izin veriyor.

Tesla otonom sürüş özelliği

Tesla çalışanları isyanın eşiğinde!

“Özel durum” sınıflandırmasının göze çarpan bir örneği, Wal-Mart’ın müşteriye dönük çalışanların profesyonel kıyafetleri sürdürmeleri gerektiğini savunması. Tesla’daki sendika destekçilerinin UAW logosuyla kırmızı bir gömlek (sendika dayanışmasının ortak rengi) giymesi zor olsa da, Tesla onları logoyu giymelerini kısıtlayamaz.

Tesla, tüm modellerinde fiyatları 6.000 dolara kadar artırdı!

Tesla’da işçi örgütlenmesi kıyafet yönetmeliği tarafından durdurulmadı. 2019 yılında bir yargıç, şirketin sendikalaşma çabalarını sabote ettiğine karar verdi. NLRB ayrıca Musk’ı 2018’deki sendika karşıtı tweet’leri silmeye zorladı. Bu yılın Mart ayında Tesla CEO’su Elon Musk UAW’yi sendika oylaması yapmaya bile davet etti. Bu, şirkette işçi haklarını koruma çağrısından çok, Tesla’da sendikalaşmanın gerekli olmadığını kanıtlamak için Twitter’da bariz bir hamleydi:  “Bu vesileyle, UAW’yi uygun bir zamanda bir sendika oylaması yapmaya davet etmek istiyorum. Tesla onları durdurmak için hiçbir şey yapmayacak.”

Oylama yapılmamış olsa da, NLRB’nin son kararı sayesinde organizatörlerin dayanışma göstermeleri daha kolay olmalı.

Casus yazılımlardan etkilenen kullanıcı sayısı %5 arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting