Ana SayfaGenelCasus yazılımlardan etkilenen kullanıcı sayısı %5 arttı

Casus yazılımlardan etkilenen kullanıcı sayısı %5 arttı

Kaspersky Security Network’ün Türkiye’deki kurumsal kullanıcılara yönelik verilerine göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde, Truva Atı Casus yazılımlardan etkilenen kullanıcı sayısı bir önceki çeyreğe göre artış gösterdi.

Türkiye’de Truva Atı Casuslarından etkilenen kullanıcı sayısı 2022’nin ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre %5 arttı. Casus yazılımlardan , bir kullanıcının eylemlerini (klavye ile girilen verileri izlemek, ekran görüntüleri almak, çalışan uygulamaların bir listesini almak vb.) gözetlemek için kullanılan bir tür kötü amaçlı yazılımdır.

Casus yazılımlardan

Toplanan bilgiler casus yazılımı kontrol eden kötü niyetli kullanıcıya e-posta, web iletisi ve diğer yöntemlerle gönderilir. Casus yazılımlardan  masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar, sunucular ve mobil cihazlar gibi herhangi bir cihaza yüklenebilir ve fark edilmeden çalışması için normal uygulamalara benzer şekilde maskelenebilir. Casus yazılımlar, banka kartı, kimlik bilgileri, parolalar ve diğer değerli verileri toplamak amacıyla için kullanılır.

2021’de Kaspersky uzmanları, birçok endüstriyel ve devlet kuruluşunu hedefleyen PseudoManuscrypt casus yazılım modülünü tespit etti. Bu yazılım VPN bağlantı verilerini topladı, tuş basışlarını kaydetti, ekran görüntüleri ve videoları aldı, mikrofonla ses kaydetti; pano verilerini ve işletim sistemi olay günlüğü verilerini çaldı.

Endüstriyel casusluk, kampanyanın olası amaçlarından birini oluşturuyordu. Kaspersky uzmanları tarafından izlenen diğer casus yazılım tehditleri arasında Pegasus, Chrysaor, FinSpy, CoolWebSearch, Gator gibi bilinen örnekler yer alıyor.

NASA Artemis fırlatmasını neden erteledi? İşte yanıtı

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting