Ana Sayfa Genel Tesla araçlarında yangın riski giderek artıyor

Tesla araçlarında yangın riski giderek artıyor

Herkesin güvenli olarak gördüğü ve bu nedenle de tercih ettiği Tesla araçlarında yangın riski her geçen gün artıyor. Üstelik ortaya atılan iddialar biraz tuhaf.

Elektrikli Tesla araçlarında yangın riski çok büyük boyutlara kadar ulaştı. Birçok kişi yangın çıkma ihtimaline karşı kendisini korumaya çalışsa bile yine de bu pek mümkün görünmüyor. ABD’nin Dallas şehrinde yaşayan 41 yaşındaki Usman Ahmad, bu kazayı geçiren kişilerden birisi oldu.

Usman Ahmad tarafından anlatıldığına göre hiç beklenmeyen bir şekilde aracın ön koltuğu yanmaya başladı. Alevlerin çok yüksek olduğunu ve bu nedenle de müdahale etmenin imkansızlığından bahsetti.

Tesla arabaları güvenli değil mi?

Tesla şirketi tarafından geliştirilen ve adeta gözbebeği olan Model S ve Model X, ne yazık ki yanma haberleri ile anılıyor. Bu araçların yanmasındaki en büyük neden ise batarya ile alakalı. Bataryası eskimeye başlayan araçlar yanma riskiyle yüz yüze geliyor.

Tesla araçlarında yangın riski

ABD Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi tarafından açılan davada da bundan bahsedildi. Tesla araçlarının batarya konusunda manipülasyon yaptığı söyleniyor. Manipülasyonun ana kaynağı ise bataryalar. Buna göre şirket eski batarya yazılımları ile oynayarak manipülasyona yer veriyor.

Öte yandan şirkete kulak verdiğimizde ortaya attıkları gerekçelerin mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Normal araçlara göre Tesla elektrikli arabaları 10 kat daha az yanma riskine sahip. 1 milyar mil başına 5 Tesla aracı alev alıyor. Diğer araçlarda ise bu rakam 55’e kadar çıkabiliyor. Bu nedenle Tesla diğer otomobillere göre bu konuda daha güvenli demek mümkün.

Sizce Tesla araçları gerçekten de emniyetli mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting