Tencent Çin tarafından köşeye sıkıştırıldı: Hiç böylesi görülmedi

PUBG oyununun arkasındaki şirket yeni oyunu için kolları sıvadı

Tencent Çin tarafından adeta köşeye sıkıştırıldı. Bugüne kadar böyle bir müdahale görülmedi. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Oyun devleri içerisinde yer alan Tencent Çin tarafından büyük bir baskı görüyor. Çin merkezli bu uygulama yeni bir talep ile karşı karşıya kaldı. Ortaya çıkan son detaylara göre bu şirkete Çin hükümeti büyük bir baskı uyguluyor. Şimdilik bu baskının meyvelerini vermeye başladığı görülüyor.

Normal şartlarda herhangi bir geliştirici güncelleme yaparken bunu kimseye sormaz. Mesela Google tarafından yapılacak herhangi bir güncelleme kullanıcılar tarafından değerlendirilir. Eğer kullanıcılar o güncellemeyi beğenmezse kaldırılır. Fakat Çin ilk defa bir oyun şirketi üzerinden bu kuralı değiştirdi.

Tencent Çin tarafından kıskaca alındı

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı şirket tarafından yayınlanacak uygulamaların ve güncellemelerin mutlaka öncesinde incelenmesi gerektiğini söyledi. Yani Çin’deki bu bakanlık güncellemeleri ve uygulamaları inceleyecek. Eğer uygun görürse yayınlanacak.

Tencent Çin tarafından

Böyle bir karar alınması özellikle internetin ve oyun dünyasının özgürlüğüne büyük bir darbe anlamına geliyor. Çin hükümeti yaptığı bu değişikliği farklı bir şekilde savunuyor. Onlara göre kullanıcıların hakları ve çıkarları ihlal ediliyor. Çin hükümeti yeni uygulama ve güncellemeleri inceleyerek bu hak ihlallerinin önüne geçmek istediğini söylüyor. Tencent Çin tarafından bu sebeplerle adeta kıskaca alındı.

Far Cry 6: Ubisoft, eski, ama lezzetli tarifi kullanmayı sürdürüyor

Tencent tarafından yapılan açıklamalara bakıldığında son derece makul davrandıkları görülüyor. Yani Çin hükümeti ile herhangi bir zıtlaşma mevcut değil. Uygulamalarındaki kullanıcı koruma özelliklerinin geliştirileceğini belirten şirket herhangi bir aksilik olmadığını söyledi. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir