Spotify, TikTok benzeri bir görünüm sunacak

Spotify, TikTok benzeri bir dikey akış sunacak!

TechCrunch’dan gelen bir rapora göre Spotify, kullanıcıların bir dikey video akışında gezinmesine ve akışı TikTok’ta yaptığınız gibi yönetmenize olanak tanıyan yeni bir Discover isimli özellik test ediyor. İşte detaylar.

Spotify için bu yeni özellik uygulamanın iOS araç çubuğunda dördüncü bir simge olarak görüntülenecek. Özellik, Chris Messina tarafından Spotify’ın beta iOS TestFlight derlemesinin en son sürümünde fark edildi. Discover isimli özellik kullanıcıların akışta gezinmek için yukarı ve aşağı kaydırarak hızlı bir şekilde yeni müzik bulmalarının bir yolu gibi görünüyor. Şarkıyı beğenmek için bir kalbe dokunabilir veya Spotify’ın şarkıyla ilgili standart bilgi kartını getirmek için üç noktalı menüye basabilirsiniz. Messina, formatın Spotify’ın Canvas formatını kullanabileceğini belirtiyor. Bu da sanatçıların yalnızca statik görüntüler yerine şarkılarla uyumlu videolar oluşturmasına olanak tanıyacak. Artık bir video oynattığınızda standart albüm resmi yerine yeni görseller sunulacak. 2D ve 3D grafiklerle birlikte standart video ve karma ortam biçiminde görüntüler gelecek. Spotify, bu özelliği sunarken sanatçılara Canvas’ın paylaşma, çalma listelerine ekleme ve profil sayfalarını ziyaret etme gibi temel etkileşim ölçümlerini artırdığını söylüyor.

Spotify, TikTok benzeri bir dikey akış sunacak!

Spotify, özelliği test ettiğini doğruladı, ancak yayınları nasıl düzenleyeceği gibi daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetti. Bir sözcü, “Spotify’da, kullanıcı deneyimimizi iyileştirmek için rutin olarak bir dizi test yapıyoruz” ifadelerini kullandı. “Bu testlerden bazıları, daha geniş kullanıcı deneyimimizin yolunu açıyor ve diğerleri yalnızca önemli bir öğrenme işlevi görüyor. Şu anda paylaşacak başka haberimiz yok.” TikTok özellikleriyle çoğu platforma örnek olmaya devam ediyor. Daha önce de Instagram Reels özelliğiyle uygulamadan bazı ilhamlar almıştı.