Oyun kısıtlamaları devam edecek: Çin yeni hamle yaptı!

Çin'in en zengini

Çin oyun kısıtlamaları dillere destan bir seviyede diyebiliriz. Yeni alınan bir karar ile birlikte bu daha da sertleşecek. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Dünyanın bazı ülkelerinde oyun kısıtlamaları yapılıyor. Buralarda genellikle çok yoğun bir şekilde baskı kurulduğu söylenebilir. Mesela bunun en güzel örneği Çin hükümeti. Burada yayınlanan oyunların büyük bir bölümü sansürden geçiyor. Bazı oyunlar ise sansür kabul etmediği için Çin tarafından dışlanıyor.

Aynı zamanda bu ülkede Facebook ve Google gibi platformlara erişim sağlamak isteyenler büyük sorunlarla karşılaşabiliyor. Steam ise konu ile alakalı ilginç bir karar aldı. Steam China olarak isimlendirilecek yeni platform bütün dengeleri değiştirebilir.

Çin oyun dünyasını tamamen dışlayabilir

Çin Hükümeti kendisine karşı gelmeyen ve şartlarını kabul eden şirketlere göz yumuyor. Bunlardan birisi de muhtemelen Steam olacak. İlk etapta Dota 2 ve Counter-Strike: Global Offensive gibi oyunlar yer alacak. Bu oyunlar açıkçası Çin tarafından pek beğenilmiyordu.

oyun kısıtlamaları
Steam China platformu ile birlikte gelecek olan oyunlar, çok yoğun sansürden geçecek. Özellikle de kanlı sahneler burada büyük sansüre uğrayacak. İlerleyen dönemlerde başka oyunların yine platform içerisinde yer alması ve sansürlenmesi bekleniyor.

9 Şubat 2021 tarihinde aktif hale gelecek olan bu platform ile ilgili çok büyük bir endişe var. Eğer Çin sadece bu platforma izin verir ve Steam uluslararası hesabını yasaklarsa bu çok büyük bir felaket olur. Oyun dünyası böyle bir durumda neredeyse çöküntü yaşayabilir. Fakat Çinli oyun geliştiricileri de yine aynı şekilde durumdan zarar görecektir.

Sizce Steam yaptığı bu hamle ile yanlış bir yola mı girdi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.