Sürücüsüz kamyonlar teslimatlara başladı!

Waymo otonom kamyonlarını Atlanta yoluna çıkarıyor

Ikea, depolarından sürücüsüz teslimatları test etmek için uzun mesafeli kamyon taşımacılığı için kendi kendine sürüş teknolojisi üzerinde çalışan bir şirket olan Kodiak Robotics ile işbirliği yaptı.

Sürücüsüz kamyonlar teslimatlara başladı! Bu yılın ağustos ayından bu yana, otonom bir ağır hizmet tipi Kodiak kamyonu, Houston yakınlarındaki bir Ikea dağıtım merkezinden Dallas yakınlarındaki bir perakende mağazasına her gün mobilya teslim ediyor. Kamyonun direksiyonunda yüklü treyleri almaktan ve teslimatı denetlemekten sorumlu yedek bir sürücüsü bulunurken, kamyon 300 millik tek yönlü yolculuğu sırasında uzun otoyollarda otonom olarak çalışıyor.

elektrikli kamyon

Bu ortaklıkla Ikea, otonom teslimatların uzun mesafeli yolculukları nasıl daha güvenli hale getirebileceğini ve kamyon sürücüleri için daha iyi çalışma koşullarına yol açabileceğini umuyor.

Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Sürücüsüz kamyonlar teslimatlara başladı!

Kodiak’ın kamyonları elektrikli olmasa da, UC San Diego (PDF) tarafından başka bir şirketin araçlarını kullanan önceki bir çalışmanın, otonom kamyonların geleneksel muadillerine göre yaklaşık %10 daha verimli olduğunu gösterdiğini belirtmekte fayda var. Forbes’a göre, iki şirket üç aylık bir pilot program üzerinde anlaştı, ancak her şey yolunda giderse, bir dizi Ikea mağazasına ve deposuna hitap edecek çok yıllı bir anlaşma imzalayabilirler.

Waymo otonom kamyonlarını Atlanta yoluna çıkarıyor

İsveçli ev mobilyası markası, son birkaç ay içinde diğer teknolojik ilerleme türlerini de benimsedi. Haziran ayında, Ikea mobilyalarıyla tasarlayabileceğiniz 3B kopyalar oluşturabilmesi için LIDAR kullanarak odaları tarayabilen, yapay zeka destekli yeni bir uygulama başlattı. Ayrıca, Electrify America’nın hızlı şarj cihazlarını ABD’deki 25’ten fazla mağazasına kurmak için bir anlaşma imzalayarak EV sahiplerinin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağladı.

Samsung Galaxy M54 özellikleri ve çıkış tarihi sızdırıldı