Google reklam engelleme uygulamalarına taktı

adblock satildi

Amerikalı teknoloji devi Google’ın en önemli gelir kalemlerinden biri de reklam gelirleri. Ancak yıllık hasılatı milyarlarca doları geçen bu sektör günden güne S.O.S vermeye devam ediyor.

Google reklam engelleme uygulamalarına taktı. Teknoloji devi Google’ın onlarca farklı alanda yüzlerce hatta binlerce girişimi olduğu bir gerçek. Ancak Google’ı Google yapan şey tabi ki internet tarayıcısıdır. Tabi Google’ın Chrome’a olan bu sadakatinin tek nedeni de ilk göz ağrılarından biri olması değil.

asus ve adblock plus reklam engelleme

Dönemlik olarak açıklanan mali tablo verilerine baktığımız zaman, Google’ın şirket hasılatı içerisindeki çok önemli bir bölümün reklam gelirlerine ait olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Google’ın bu konuda çok önemli bir sıkıntısı var: Reklam engelleme uygulamaları.

adblock satildi

Google reklam engelleme uygulamalarına taktı

Bildiğiniz üzere Opera’nın aksine Chrome yerleşik bir reklam engelleme özelliği sunmuyor. Bu durumun temel nedeni ise tabi ki Chrome’un kendi ayağına sıkmak istememesi. Google her ne kadar çıkıp açık bir şekilde kullanıcılarını bu tip reklam engelleme eklentilerini kullanmaması gerektiği yönünde duyurular yapmıyor olsa da, şirketin başta Adblock olmak üzere pek çok servise yönelik gizli bir hareket planı üzerinde çalıştığı anlaşıldı.

Adblock Plus

Google şu an tarayıcısında Manifest V2 ismi verilen tasarımı kullanıyor. Bununla birlikte yakın zamanda şirketin Manifest V3’e geçmek istediği de bilinen bir gerçek. Öte yandan geliştirilmiş eklentilerin hepsinin Manifest V2’yi baz alması, önümüzdeki günlerde bu eklentilerin hiç birinin çalışmayabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte yeni sürümde olası güncellemelere karşı bazı hamlelerin yapıldığı da iddia edilmekle birlikte henüz bu konuya ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor.

Xiaomi 12T ve Xiaomi 12 T Pro, Türkiye’de! İşte özellikler ve fiyatlar!