Steam Deck’de Windows 11 desteği başladı

Steam Deck satışları

Oyun dünyasının en önemli aktörlerinden biri olan Valve, yeni el konsolu Steam Deck’i mobil oyun pazarına entegre etmeye devam ediyor.

Steam Deck’de Windows 11 desteği başladı! Belki tek başına Valve denildiğinde bu isim oyuncular için birkaç efsane yapım haricinde pek bir şey ifade etmeyebilir. Bununla birlikte Valve tarafından geliştirilen ve dijital oyun pazarına yön veren Steam, bu şirketi başlı başına bir oyun kurucu haline getiriyor. Çünkü Steam her sene kayıtlı kullanıcı sayısını arttıran günden güne de pazarı domine eden bir markaya dönüşmüş durumda. İşte Valve, Steam’in bu başarısından daha fazla yararlanabilmek için el konsolu piyasasına Steam Deck ile giriş yaptı ve açıkçası şu ana kadar gelen yorumlar oldukça da olumlu.

ssteam

Steam Deck’de Windows 11 desteği başladı

Bu konsolu rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri herhangi bir işletim sistemi kısıtlamasının bulunmamasıydı. Her ne kadar cihaz varsayılan olarak SteamOS işletim sistemiyle kutudan çıksa da, kullanıcılar kendi tercihlerine göre bu konuda serbest bırakılmışlardı. Ancak Valve tarafından yapılan duyuruyla cihaza Güvenilir Platform Modülü’nün eklendiğinin bildirilmesi, Microsoft’un Windows 11 desteği için şart koştuğu en önemli unsurun da artık sorun olmaktan çıktığını gösteriyor.

Tabi bunun anlamı, artık Steam Deck kullanıcıları cihazlarına Windows 11 işletim sistemini kurabilecek ve bu işletim sisteminin doğrudan veya dolaylı olarak sunduğu oyun ve uygulama desteğine kavuşabilecekler.

Son olarak Valve tarafından yapılan güncelleme ile cihazdaki ufak sıkıntıların giderildiğini ve pil optimizasyonunun da geliştirildiğini aktaralım.

Nisan’da ikinci el otomobiller ucuzlayacak mı?