Spotify, telif anlaşmazlığı nedeniyle problemler yaşıyor

Spotify, telif anlaşmazlığı nedeniyle problemler yaşıyor

Spotify son dönemlerde telif problemleri yaşıyor. Eğer en sevdiğiniz komedi podcastlarinin nereye gittiğini merak ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Wall Street Journal, Spotify’ın yüzlerce komedyenin yayınını çektiğini duyurdu. İşte detaylar.

Telif problemleri aslında oldukça yaygın. Bir çok şirket buna YouTube dahil olmak üzere telifle ilgili problemler yaşayabiliyor. Spotify da bu konuda geri kalmadı. Şirket, Spoken Giants’ın yazılı telif hakları için bir anlaşma aşamasında. Şu anda platformda Kevin Hart, Tiffany Haddish ve John Mulaney gibi yıldızların yayınları kayıp durumda diyebiliriz.

Spotify, telif anlaşmazlığı nedeniyle problemler yaşıyor

Daha önceki anlaşmazlıklarda olduğu gibi, bu son problem de kullanıcıları üzecek detaylara sahip. Çünkü sadece performans telif haklarından söz etmiyoruz. Spoken Giants, sanatçılarının yalnızca mikrofon başında geçirdikleri zaman için değil, espri yazarları olarak da telif ücreti almalarını istiyor. Hak talebi için çalışmalar aslında ilkbaharda olmaya başladı. Ancak anlaşmaya göre Spotify bir anlaşma sağlanana kadar komedyenlerin yılbaşı döneminde de çalışmasını istiyor.

Fakat telif çalışmaları ters bir döneme denk geldi diyebiliriz. Pandemi dolayısıyla stand-up gösteri yapan kişiler canlı performans gösteremiyor. Bu nedenle showlarını Spotify’a yükleyerek para kazanmaya çalışıyorlar. Telif çalışmaları nedeniyle programlarının kaldırılması durumunda komedyenler de zor zamanlar geçirecektir. Dolayısıyla telif hakkı probleminin kısa sürede çözüşmesi hem kullanıcılar hem de yayıncılar için daha iyi olacaktır.

Kripto parada bir vurgun daha! 120 milyon dolarlık kripto para çalındı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir