Türkiye’de görülen balina sosyal medyayı salladı

1 1

Genel olarak balinaların okyanusta yaşadığını düşünebilirsiniz. Fakat Türkiye’de görülen balina sosyal medyayı da birbirine kattı.

Balinaların sadece okyanuslarda yaşadığını düşünebilirsiniz. Genelde zaten yapılan belgesellerde yapılan vurgu da bu yöndedir. Fakat Akdeniz’de de balinaların yaşadığı uzun süredir biliniyordu. Peki Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye’de durum ne?

Şimdiye kadar Türkiye kıyılarında yaşayan bir balina görmek mümkün olmamıştı. Daha önce 2000 yılında 10.5 metrelik bir oluklu balina Türkiye’de kıyıya vurmuştu. Fakat yaşayan bir balina kayda alınamamıştı.

Şimdi ise Adana açıklarında balıkçılar yaşayan bir balinayı kayda almayı başardı.

Türkiye’de görülen balina sosyal medyayı salladı

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Çevik;

“Dünyada ikinci büyük balina türü. Birincisi mavi balina. Genç olanlar 15-17 metre arasında olabiliyor. 2000 yılında buraya karaya vuran 10,5 metreydi. Küçük bireydi, sonuçta 27 metreye kadar büyüyor. Özellikle küçük balıklarla, hamsi, istavrit, sardalya ile beslenirler. Ağzını açıp tek hamlede yutma suretiyle besleniyorlar. Hatta bol miktarda denizlerimizde plastik var. Bol miktarda o bölgede plastik varsa onları da beraber yutuyorlar. Bir kısmı koruma altında bu balinaların. Bu tür gözlemler önemli. Bilim açısından, çünkü biz maalesef bu konuda bilimsel çalışma çok az olduğu için hava araçlarıyla gözlem yapamadığımız için bu tür bulgular önemli. Bunu tesadüfen o arkadaşlar görmeseydi, buraya kadar geldiğini, yayıldığını göremeyecektik. Biri de sorsa ‘Türkiye sahillerinde balina var mı yok mu?’ diye ‘yok’ diyecektik. Bunlar kayıt altına alma açısından önemli şeyler.” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı’ndan ilginç paylaşım