Ana SayfaGenelSosyal medya kısıtlamasına karşı VK temsilci belirledi

Sosyal medya kısıtlamasına karşı VK temsilci belirledi

Herkesin gözünü çevirdiği sosyal medya kısıtlamasına karşı VK ilk önlemi aldı. Ancak diğerlerinden henüz konuyla alakalı ses seda yok.

1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren sosyal medya kısıtlamasına karşı VK temsilci belirleme kararı aldı. Dev platform Türkiye hükümeti ile ters düşmek istemedi. Rusya merkezli sosyal medya VK, böylece büyük ceza almaktan kurtuldu.

Sosyal medya şirketleri eğer aylık 1 milyondan fazla kullanıcıya sahipse, yeni yasa ile birlikte hem vergi ödeyecek hem de temsilci bulunduracak. Eğer bu şartlara uyulmazsa sırayla cezalandırma sistemi başlatılacak.

Sosyal medya platformları büyük cezalar alabilir

Sosyal medya sitelerine ilk başlarda 10 milyon TL ceza kesilecek. Hemen ardından onların bu cezayı ödemesi için beklenecek. Cezayı ödemezlerse 30 gün içerisinde 30 milyon TL daha idari para cezası verilecek. Bütün bu süreç işin yumuşak tarafı olarak görülüyor.

- Reklam -

Sosyal medya kısıtlamasına karşı

Ceza kesilen sosyal medya şirketleri, bunları ödememeye devam ederse bu defa internet bant genişliği yüzde 50 oranında daraltılacak. Eğer temsilci atarsa cezası yarı yarıya indirilmiş olacak. Aksi halde her seferinde ceza katlanacak.

Tüm bu cezaların ödenmemesi halinde internet bant genişliği yüzde 90 oranında daraltılacak. Bu işin en ileri noktası olarak görülüyor. Ayrıca Türkiye’deki reklam verenlerin bu tür platformlara reklam ödemesi yapması da engellenecek. Twitter, Google, TikTok ve Linkedin konuyla alakalı henüz net birşey söylemedi.

Sosyal medya şirketlerinin en büyük korkusu Türkiye’de bağımsızlıklarını kaybetmeleri. Bakalım önümüzdeki günler bizlere neler gösterecek.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting