Ana SayfaAkıllı TelefonSony Mobile, şirketi zarara uğratıyor

Sony Mobile, şirketi zarara uğratıyor

Sony Mobile, akıllı telefon pazarının önemli oyuncularından bir tanesi. Özellikle ürettiği üst seviye Xperia ailesiyle dikkatleri üzerine toplayan firma, “akıllı telefonlarda suya ve toza karşı dayanıklılık” hamlesiyle birçok firmaya da ilham kaynağı oldu. Yine de, Sony’nin akıllı telefon pazarında günden güne kan kaybettiği de bir gerçek. Yayınlanan son mali rakamlar da bunu bir kez daha kanıtlıyor.

Sony Mobile, son çeyrekte zarar eden tek Sony bölümü oldu

Sony, açıklanan Temmuz-Eylül arası çeyrek raporuna göre 18.25 milyar dolarlık gelir elde etti ve bunun 1.15 milyar doları da “net kâr” olarak kayıtlarda yerini aldı. Firma, özellikle diğer üreticilere de sattığı kamera ve sensör parçaları gibi unsurlar sayesinde yüksek gelirler etti. Firmanın bir diğer kazançlı bölümü ise PlayStation. Hem donanımsal hem de yazılımsal olarak PlayStation’ın yükselişini devam ettirmesi bekleniyor. Bu çeyrekte Sony’nin zarar ettiği tek bölüm ise mobil, yani akıllı telefon bölümü oldu.

Sony Mobile'ın düşüşü sürüyor. PlayStation ise yükselişte
Sony Mobile’ın düşüşü sürüyor. PlayStation ise yükselişte

Dolar artışı Sony Mobile’ı da etkiledi

Firma, mobil bölümde yaşanan düşüşü Amerikan dolarında yaşanan yükselişe bağlıyor. Çünkü akıllı telefonlarda “anahtar” önem taşıyan birçok elektronik parçanın satışı dolar üzerinden yapılıyor ve bu da maliyet artışı demek. Bir diğer düşüş unsuru olarak ise, insanların telefon satın alma alışkanlıklarında yaşanan değişkenler gösterildi. Kendi ülkemizden örnek verecek olursak, Sony’nin yıllardır devam ettirdiği kalın çerçeveli tasarım çizgisi artık pek ilgi görmüyor ve değiştirilmesi talep ediliyor.

Yakın geçmişe baktığımızda, Sony’nin bilgisayar bölümü Vaio’yu sattığını, televizyon tarafında da faaliyetlerini küçülttüğünü biliyoruz. Zira firma, PC ve televizyon pazarlarında da ciddi zararlar edince farklı bir  yöntem izlenmiş ve “Kâr getirebilecek bölümlere odaklı çalışma planı” benimsenmişti.

Bakalım 2018’de Sony Mobile’dan nasıl hamleler gelecek…

iPhone X, 549 TL’ye Türkiye’de satışta, ama…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting