Ana SayfaDonanımSony’nin Durumu Vahim

Sony’nin Durumu Vahim

Sony, geçen çeyrekte yaklaşık yarım milyar Avro zarar etti. Zarar etmesinin en büyük nedeni de akıllı telefon bölümünün bir türlü hedefleri tutturamaması.

Sony, 2014 yılında yaklaşık 41 milyon akıllı telefon sattı. Sony’nin tahminlerinde göre bu rakam 50 milyon olması gerekiyordu. Ardından hesaplamalar yapıldı ve 43 milyon adetlik bir cep telefonu satışı öngörüldü. Ne yazık ki bu hedef de tutmadı. Öyle ki geçen çeyrekte 308.4 Milyar Yen’lik bir ciro yapıldı. Ciro’ya baktığımızda bu değer geçen seneye göre %1.2 arttı. Genel olarak bakıldığında az da olsa cep telefonu satışlarında bir artış gözlemlendi. Fakat, her ne kadar Xperia Z3 ve Z3 Compact olumlu yorumlar alsa da, bu telefonların  satışları zarar hanelere yazıldı.

sony

Sony, Temmuz- Eylül ayında 136 Milyar Yen (yarım milyon Avro) zarar etti. Bu zarar Sony’yi de şaşırtmadı. Çünkü gidiş kötüydü ve analistlere göre zarar çok daha büyük olacaktı. Sony Mobil ciddi anlamda zarar ediyorken, Playstation 4 geçen yıla göre %7.2 artarak 1.9 Bilyon Yen kazandırdı. Geçen çeyreğe baktığımızda 3.3 milyon adet PS4 satıldı. Sony bu satıştan 21.8 Milyar Yen kazandı.

Sony’nin diğer karlı bölümü ise fotoğraf makineleri sensorları. Geçen seneye göre 30 Milyar’lık bir kar artışı sağlandı. Özellikle dijital fotoğraf makineleri alanında 179 milyar Yen ciro yaparak, 20 Milyar Yen kar elde etti.

Durum böyle olunca Sony Mobile’ın CEO’su Kunimasa Suzuki yerini Hiroki Totoki bıraktı. Analistlere göre de bu seneki zararı da 230 Milyar Yen olarak tahmin ediliyor.

Moto 360 Gold-Edition Amazon’da Satışa Çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting