Sıfır otomobil fiyatları için 2023 zammı kapıda

sıfır otomobil

Otomobil sektöründe yaşanan tedarik sorunları, küresel zammı gündeme getirdi. 2023 yılında bazı problemlerin devam etmesi halinde, küresel bir zammın kapıda olduğu belirtiliyor. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Sıfır otomobil fiyatları için 2023 zammı kapıda. Sıfır otomobil fiyatları bir türlü yerinde durmuyor. Neredeyse yıl başından bu yana üst üste iki ay aynı fiyattan alınabilen sıfır otomobil yok gibi bir şey. Tabi hal böyle olunca insanın aklına acaba gerçekten küresel bir kriz mi var yoksa bu durum sadece ülkemize has bir özellik mi sorusunu getiriyor. Biz de sürekli dillendirilen bu sorunun yanıtını merak ettik ve araştırmaya koyulduk, işte karşımıza çıkan veriler.

Öncelikle karşılaştırmayı yapabilmek için iki farklı araç seçtik. Bunlardan birincisi, son 2 ay içerisinde 3 defa zamlanan ve ülkemizde en çok satılan sedan modellerinden biri olan Honda Civic. Diğeri ise, SUV denilince akla gelen ilk isimlerden biri olan Volkswagen Tiguan. İsterseniz ilk olarak Honda Civic ile başlayalım.

Elektrikli otomobil fiyatlarında düşüş

Honda Civic Sedan, ülkemizde 2022 yılının Nisan ayında 570.800-TL’den satılıyordu. Art arda gelen zamlarla birlikte bugünkü satış fiyatı ise 835.000-TL. Yani aradan geçen yaklaşık 8 aylık zaman dilimi içerisinde bu aracın fiyatı tam 265.000-TL zamlanmış.

Otomobil dünyasında Hyundai

Otomobil fiyatları küresel olarak artıyor

Hemen bu otomobilin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satış fiyatını inceleyelim. Eğer Nisan ayında kendinize Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Honda Civic Sedan almak isteseydiniz, ödeyeceğiniz tutar 22.350 dolar olacaktı. Bununla birlikte eğer aynı aracı bugün almak isterseniz cebinizden çıkması gereken para ise 22.550 dolar olacak. Yani aradan geçen 8 ayda bu aracın fiyatı sadece 200 dolar artmış. Oransal olarak ifade etmek gerekirse de, Nisan ayından bu yana Honda Civic’in fiyatı binde (dikkat yüzde değil) 9 artmış. Yani bu araç ülkemizde ABD’ye göre aynı süre zarfında 20 kattan daha fazla zamlanmış.

Tesla üçüncü çeyrekte 241.300 otomobil sattı!

Haberimizin başında araç fiyatlarının sadece ülkemizde mi arttığını yoksa tüm dünyanın mı aynı sıkıntılarla boğuştuğunu sormuştuk, bu defa yanıtı da size bırakalım. Sizce gerçekten otomobil fiyatları tüm dünyada önlemez bir şekilde artıyor diyebilir miyiz? Sıfır otomobil fiyatları.

Tesla insansı robotlarını yakında piyasaya sürebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir