Ana sayfa Facebook Savcılar Facebook ile savaşa hazırlanıyor

Savcılar Facebook ile savaşa hazırlanıyor

ABD’de savcılar Facebook ile büyük bir savaş başlattı. Çeşitli eyaletlerin baş savcıları, Facebook’un anti-tekel yasalarını ihlal eden uygulamalarını araştıracak.

Savcılar Facebook ile neden uğraşıyor?

NewYork Baş savcısı Facebook’un dünyanın en büyük sosyal medya platformu olmasının yasaları çiğnemesine bahane olamayacağını vurgulayan bir paylaşımla soruşturmayı duyurdu.

Soruşturmanın asıl hedefinin ve odak noktasının ne olduğu şu anda net bilinmiyor. Anack savcıların tekel uygulamaları konusuna odaklanacağı düşünülüyor. Öte yandan Facebook da bu soruşturma nedeniyle bir açıklama yaptı. Sundukları tüm hizmetlerin alternatifi olduğunu vurgulayan Facebook, kullanıcıların kaliteleri nedeniyle kendilerini seçtiğinin altını çizdi. Yenilikçi olma çabalarını bırakmaları halinde ise kullanıcıların başka platfromlara gideceklerini bildiklerini dile getirdiler.

Yine de milyarlarca insanın kişisel verilerine erişen Facebook’un bu verileri kullanarak, piyasada rekabeti olumsuz etkileyecek bir avantaj kazanıp kazanmadığı bilinmiyor. Savcıların şimdi şirketin bu “hakim konumunu” ne kadar etik dışı kullandığını tespit etmeye çalışacak.

Öyle görünüyor ki, sosyal medya devine göz dağır verecek bir ceza kesilmesi de gündeme gelebilir. Zira Zuckerberg’ün ABD dolarını olumsuz etkileyecek dijital para girişiminde bulunması devletin hiç hoşuna gitmemişti. Senato, Facebook’tan dijital para yayınlama planlarını ertelemesini istemişti.

Savcıların aniden toplu şekilde Facebook’u soruşturma başlamasının dijita paraya karşı büyük bir tutku besleyen Zuckerberg’ü sıkıştırmak amaçlı olabileceği düşünülüyor.

Facebook Dating nedir? Nasıl çalışır?

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler