Şarj adaptörü kıtlığı uzak bir ihtimal değil

te1

Akıllı telefon üreticilerinin kutu içeriğinden şarj adaptörlerini çıkarmasıyla başlayan süreç başka bir yere gitmeye başladı. Zira böyle giderse yakında kullanıcılar için şarj adaptörü sıkıntısı ortaya çıkacak. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Şarj adaptörü kıtlığı uzak bir ihtimal değil. Apple geçtiğimiz 2020 yılında önemli bir karar almıştı. Cupertino merkezli şirket aldığı kararla birlikte iPhone kutularından şarj adaptörünü çıkarmış ve telefonun sadece lightning kablosu ile geleceğini açıklamıştı. Bu durumun nedeni ise çevre kirlenmesine bağlanarak, çevreci bir tutum algısı yaratılmıştı.

Anker PowerPort III Pod 65W : Şarj sorununa hızlı çözüm

İlk başta diğer üreticiler bu konu ile dalga geçseler de zamanla aynı şeyi uygulamaya başladılar. Apple’ın ardından Samsung ve Xiaomi de üst seviye modellerinin kutu içeriğinden şarj adaptörünü çıkardı. Zaten uzun bir süredir kutu içeriklerinde kulaklıklar yer almıyordu. Böylece binlerce TL ödeyerek aldığımız üst düzey telefonların kutusundan sadece telefon ve bağlantı kablosu çıkmaya başladı.

Infinix, 160W hızlı şarj adaptörü üzerinde çalışıyor

Şarj adaptörü kıtlığı uzak bir ihtimal değil

Acaba bu yeni trende başka kim ayak uyduracak diye düşünürken bir sonraki isim ise Google oldu. Google önümüzdeki süreçte satışa sunacağı yeni Pixel modellerinde de  kutularında şarj adaptörü bulunmayacağını açıkladı.

hızlı şarj

Dürüst olmak gerekirse bu bizim için biraz sürpriz oldu diyebiliriz. Google zaten öyle geniş bir pazarlama ağına sahip değil. Dolayısıyla hitap ettiği müşteri kitlesi de sınırlı. Dolayısıyla mevcut düzende böyle bir hamleye yönelmeleri pek de mantıklı durmuyor. Bakalım kullanıcıların Google’ın kararına tepkisi ne olacak? Bunu bekleyip göreceğiz.

Riot Games yeni bir davayla karşı karşıya