Samsung yonga seti üretiminde ciddi adımlar atıyor

Exynos 9820

Güney Kore’nin teknoloji sektöründeki öncü ismi Samsung yonga seti üretiminde önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. İşte konu ile ilgili detaylar.

Teknoloji sektörünün hızla geliştiği dünyada üretim bantları zaman zaman yeterli olmayabiliyor. Hali hazırda çip üretiminde ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Bu sıkıntının temel sebebi ise üst seviye çipleri üreten fabrikaların çok kısıtlı olmadı.

Dünyada çip üretimi üzerine faaliyet gösteren pek çok firma bulunuyor. Fakat bu firmaların pek çoğu gelişmiş çipleri üretemiyorlar. Örneğin hali hazırda 5nm’lik çip üretme teknolojisine sahip tek isim TSMC.

Diğer şirketler ise bu konuda Tayvanlı fabrikanın hayli gerisinde. İşin kötü yanı ise çip üretminideki kaliteyi arttırabilmek için devasa yatırımlar gerekiyor olması.

Samsung yonga seti üretiminde ciddi adımlar atıyor

Doğal olarak pek çok isim de bu kadar devasa meblağı başka bir sektöre yatırım yaparak değerlendirmek istiyor. Çünkü çip üretimi sürekli gelişen bir dinamik. Yani bu sene 5nm’lik çipler standartken, önümüzdeki yıl beklenti 3nm’ye düşüyor.

Şimdiye kadar bu konuda TSMC’ye rakip çıkmamıştı. Lakin Samsung önemli bir adım atarak bu iş için milyarlarca dolar yatırım yapma kararı aldı. Samsung’un yatırımları ne zaman karşılık bulacak bu da başka bir soru işareti. Malum bir çip üretim tesisi kurmak hiç de kolay değil. Elbette yine de zamanın neler getireceğini bekleyip göreceğiz.

AMD Samsung ile el sıkışmak üzere