Qualcomm’un üst düzey yeni yonga seti; Snapdragon 8150

qualcomm snapdragon

Çip sektörünün önemli isimlerinden biri olan Qualcomm, 2019’da satışa sunulacak olan amiral gemisi modellerinde kullanılacak olan üst düzey yonga seti Snapdragon 8150 için ilk onayını aldı.

Bilindiği üzere akıllı telefon sektöründe boy gösteren pek çok üretici var. Fakat bu üreticiler arasında kendi yonga setini geliştirenlerin sayısı, bir eldeki parmak sayısını geçmiyor. Pazarın geneline baktığımızda, Huawei, Apple, Samsung ve Xiaomi dışında kendi yonga setini üreten ya da kullanan bir şirket olmadığını görüyoruz. Peki bu şirketler yonga seti ihtiyacını nasıl karşılıyorlar?

Sektördeki üreticilerin bir çoğu yonga seti tarafında Qualcomm ile işbirliği halinde. Hali hazırda satışta olan modellerin büyük bir çoğunluğu Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon serisi yonga setlerini kullanıyor. Muhtemelen bu durum önümüzdeki yıllarda da bu şekilde devam edecek.

Dolayısıyla Qualcomm tarafından tanıtılan yonga setleri, bir anlamda önümüzdeki yıl çıkacak olan akıllı telefonların gücü hakkında da bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

Snapdragon 8150, A12’ye meydan okuyacak!

Amerika merkezli çip üreticisi, geçtiğimiz gün yeni amiral gemisi serisi Snapdragon 8150 için ilk sertifikasını aldı. Qualcomm’un 7nm üretim teknolojisi ile geliştirdiği ilk yonga seti olan Snapdragon 8150, Bluetooth sertifikası için onay almayı başardı.

Burada dikkat çeken temel unsur, Qualcomm’un isimlendirme tarafında bir değişime gitmiş olması. Malum, üst düzey yonga setleri SD810, SD820, SD821, SD835 ve SD845 şeklinde devam ediyordu. Bu sene çıkacak olan üst seviye yonga setinin de SD850 ya da SD855 ismini alacağı tahmin ediliyordu. Dolayısıyla SD8150 isminin biraz sürpriz olduğunu kabul etmek gerekiyor.

En çok kullanılan iPhone modeli belli oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir