Samsung yonga seti üretimi konusunda çok iddialı

Samsung Exynos 990

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un en büyük hedeflerinden biri olan çip üretim liderliği artık bir hayalden çok daha fazlası olabilir.

Samsung yonga seti üretimi konusunda çok iddialı. Samsung, gerçekten her yönüyle benzersiz bir şirket. Dünya genelinde pek çok farklı pazarda aktif olarak rol alabilen Güney Koreli teknoloji devi, bir taraftan akıllı telefon üretirken diğer bir taraftan ise bu akıllı telefonlarda kullanılan ekranları ya da çipleri de geliştirebiliyor.

Exynos W920 2

Üstelik en büyük rakiplerinin cihazlarında bile birçok Samsung imzalı donanımı görmek mümkün. Ancak şirketin bu şaşalı başarılarını aynı şekilde yansıtamadığı tek bir pazar var o da çip pazarı.

Exynos 2100 tanıtıldı! İşte detaylar

Samsung yonga seti üretimi konusunda çok iddialı

Son yapılan araştırmalara göre, çip üretiminin neredeyse %55’i TSMC’nin kontrolünde. Bunun ne kadar büyük bir pay olduğunu anlayabilmek için ikinci sıradaki Samsung’a bakmak yeterli. Keza Güney Koreli teknoloji devi, pazarın ikincisi olmasına rağmen pay olarak yalnızca %17’lik bir dilime sahip. İşte kısa bir süre öncesine kadar aradaki bu farkın yakın bir zamanda kapanmasının çok mümkün olmadığı söyleniyordu. Ancak artık işler değişmiş olabilir.

Exynos 9820

Yeni çip teknolojisi olan 3nm üretim sürecine geçen Samsung’un aksine TSMC henüz bu adımı atabilmiş değil. İlk olarak Ağustos sonunu, daha sonra ise Eylül’ün bitişini işaret eden TSMC, şimdi ise 3nm süreciyle çip üretimi için Kasım ayını işaret etmeye başladı. Tabi arada geçen her gün Samsung’un lehine sayılıyor. Çünkü Güney Koreli teknoloji devi şimdiden üretilen 3nm çipleri ortaklarına göndermeye başladı bile. Eğer TSMC elini çabuk tutmazsa, kendi müşterilerinin de Samsung’a kaçtığını görebilir.

Motorola, konsept katlanabilir akıllı telefonunu sergiledi!