Samsung 2022’yi kötü bir performansla kapatıyor

ss5

Teknolojik ürünlerin birçok kategorisinde lider durumunda olan Samsung son araştırma raporlarına göre 2022’yi kötü bir performansla kapatacak.

Samsung küresel krizden kar bazında en az zarar gören teknoloji firmalarından biri. Bunun en büyük nedeni şirketin her segmentte ve birçok kategoride ürün çıkarması olarak gösterebiliriz. Aynı zamanda ürün malzemelerinin bir çoğunu da kendi ürettiği için büyüme ve küçülme adımlarını kontrollü bir şekilde yapabiliyor. Ancak Goldman Sachs’ın son raporuna göre firma 2022’nin dördüncü çeyreğinde faaliyet karı sorun yaşayabilir. Küresel yatırım ve bankacılık şirketi, dördüncü çeyrek için Samsung Electronics için faaliyet karı tahminini önceki  %25,6 düşüşle 4,5 milyar dolar düşürdü. Bu sonucun gerçekleşmesi Samsung’un 2021’in aynı çeyreğine göre faaliyet karında %58,3’lük bir düşüş anlamını taşıyor.

Samsung

 

Tahmindeki düşüş, büyük ölçüde Samsung’un yarı iletken iş biriminde azalan işletme karı tahmininden kaynaklanıyor. Goldman Sachs, firmanın dördüncü çeyrekte çip üretim işinden 1,5 trilyon KRW işletme karı elde edeceğini tahmin ediyor; bu, şirketin 2021’in dördüncü çeyreğinde yarı iletken biriminden elde ettiği faaliyet karından %83’lük büyük bir düşüş. 2009’dan beri yarı iletken işi için işletme karı.

Küresel yatırım bankası Goldman Sachs, aşağı yönlü ayarlamayı küresel bellek yongası sektöründeki kıtlık nedeniyle hem akıllı telefon hem de TV sevkiyatının düşmesine bağlıyor. Ayrıca, Samsung’un küresel pazarın bellek yongası arıza döngüsü nedeniyle gelecek yıl işletme karında daha büyük bir düşüş kaydetmesini bekliyor.

Bazı raporlar 2024’te bellek yongası pazarında bir geri dönüş öngörürken, firma için kısa vadeli görünüm pek iyi görünmüyor. Şirket, yarı iletken çiplere olan talebin azalması ve diğer faktörler nedeniyle 2022’de zorlu bir dördüncü çeyrek ve 2023’te zor bir yılla karşı karşıya kalacak.

MediaTek akıllı telefon yonga seti pazarında liderliğine devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir