Ana SayfaGenelDyson Airwrap : Saç şekillendiricilerin Ferarri’si

Dyson Airwrap : Saç şekillendiricilerin Ferarri’si

Dyson Airwrap , saç şekillendiricilerin Ferarri’si olarak biliniyor. En son teknolojilerle donatılmış olan bu ürün yeni nesil başlıklarıyla yeniden tasarlandı ve Dyson Airwrap Multi-styler oılarak karşımıza çıktı.

Dyson denildiğinde birçok kişinin ilk aklına kablosuz süpürgeleri ve hava temizleyicileri gelir. Oysa Dyson, piyasada saç tasarımı konusunda da kendisine ciddi bir yer edinmiş durumda. Öyle ki Dyson, 2016 yılından beri premium segmentindeki saç şekillendiricileriyle müşterilerinin ihtiyaçlarını fazlasıyla kaşılıyor.

Dyson Airwrap

 

Hatırlayanlar bilir. Dyson Supersonic saç kurutma makinesi ile büyük bir sükse toplamıştı. Ardından da Airwrap saç şekillendirici ile de birçok kişinin gönlünü kazandı. Evet. Bu ürün ailesi hiç de uygun fiyatlı değildi. Ama ucuna takılan farklı başlıklarla birçok isteğe rahatlıkla cevap verebiliyordu ve oldukça da beğenildi. Bunu bilen Dyson, mühendislik çalışmalarını bu üründe devam ettirdi ve Airwrap’ın yeni versiyonu olan  Dyson Airwrap Multi-styler’ı kullanıcılarıyla buluşturdu.

Dyson Airwrap Multi-styler, bir önceki versiyon olan Airwrap’ın geliştirilmiş versiyonu. Daha doğrusu, mükemmelliği yakalayabilmek için,  Airwrap’da eksik görülen bazı özelliklerin bu ürüne entegre edilmesi olarak da görülebilir.  Dyson kısaca,  aşırı ısı olmadan farklı saç tipleri için çeşitli stiller sunan bir şekillendirici tasarladı.

Dyson Airwrap

 Coanda efekti

2018 yılında piyasaya çıkan Dyson Airwrap’ın en önemli özelliği saçları aşırı ısı vermeden şekillendirebilmesi. Bu esasında oldukça önemli bir özellik. Çünkü yapılan araştırmalara göre, sürekli yüksek ısıda şekillenen saçların zamanla ciddi anlamda yıprandığını hatta zarar görüdüğü artık biliniyor. Dyson bu yüzden mühendislik çalışmasını bu yönde yürüttü ve yüksek ısı yerine havacılık sektöründen çok iyi bilinen Coanda efekti ile saçları şekillendirmeyi başardı. Airwrap ile geliştirilen bu teknoloji elbette ikinci nesil Multi-styler ürününde de kullanıldı.

Dyson Airwrap Multi-styler’da Supersonic’te yer alan hızlı ve yüksek basınçlı V9 motoru yer alıyor. Dakikada 110 000 devire ulaşan bu motor 3.2kPA’lık (kilopaskal) bir hava basıncı oluşturuyor. İşte bu basınç sayesinde Coanda efekti  meydana geliyor.

Dyson Airwrap

Bu teknolojik fenomen sayesinde saçlar aşırı ısıya ihtiyaç duymadan otomatik olarak başlığa çekilip dolandırılıp şekil kazandırılıyor. Bu sayede saçlara Bukle veya Dalga şekli vermekle kalmayıp aynı zamanda  kurutma işlemi de yapılıyor.

Benzer bir durum fırça başığı için de geçerli. Saçlar fırça başlığına çekilerek Coanda efekti ile düzleştiriliyor. Bitmedi. Airwrap Multi-styler negatif Ion teknolojisi sayesinde de saçların statik olarak yüklenmesini yani elektriklenmesini de engelliyor.

Coanda etkisi, doğru hız ve basınçta hareket eden havanın doğal olarak bitişik bir yüzeyi takip ederek saçı sürüklemesiyle ortaya çıkıyor.

Dyson Airwrap

100 derecenin altında çalışıyor

Saç şekillendiricileri ve düzleştiriciler yaklaşık 220 derecelik ısı değerleri ile çalışıyorlar. Yapılan testlerde kalın saşlar 200 dereceye kadar dayanabiliyorlar. İnce saçlar ise 170 derecenin üzerinde zarar görmeye başlıyorlar.

Dyson Airwrap Multi-styler sahip olduğu teknoloji sayesinde ısı değerini saniyede 40 defa kontrol ediyor ve 90 ile 100 derece arasında ısıyı sabit tutuyor. Hatta yapılan testlerde Multi-styler kesintisiz 10 dakika çalıştırıldığında ölçülen ısı değeri 95 dereceyi geçmiyor. Bu konuda hassas olan kişiler cihazın üzerinde bulunan ayar düğmesi ile bu değeri 60 dereceye kadar düşürebiliyorlar.

Kısaca Airwrap multi-styler, ıslaktan kuruya şekillendirmek için güçlü ve hassas bir hava akımı kullanırken, aşırı ısıya olan bağımlılığı azaltıp saçı hasarlardan koruyor.

Unutmadan. Airwrap Multistyler çalıştırılıldığında bunu hemen anlayabiliyorsunuz. Dyson her ne kadar 77db’lik bir gürültü oranı dese de, bu ürünü 5cm mesafede kulağınıza yaklaştığınızda bu değer 95 db’ye kadar çıkabiliyor.

Dyson Airwrap

Üç yeni başlık

Dyson, Airwrap teknolojisini daha da geliştirerek daha hızlı bir çalışma elde etmekle beraber,  fark yaratan üç yeni başlıklar da geliştirdi.

Hızlı değiştirme özelliğine sahip (cool-touch) olan yeni bukle başlıklarının önemli bir özelliği, hava akımının çift yönlü olması. İlk versiyonda bunun için sağ ve sol olmak üzere iki farklı başlık kullanmak gerekiyordu. Multi-styler ile beraber gelen başlıkta hem saat yönünde hem de saat yönünün tersi ile hava akımı oluşturup saçlarınıza bukle ve dalga verebiliyorsunuz.

Başlığın üzerinde bulunan düğmeyi çevirerek, hava akımını değiştirerek bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da ister istemez büyük bir kolaylık sağlamakla beraber kullanıcıya ciddi bir zaman kazandırıyor. Başlıkların boyutları bir önceki ürün ile aynı. Buna karşın ikinci parça olan fırça başlığında ufak bir yenilemeye gidildi. Yeni fırça başlığı kullanıcıya saçlarını düzleştirirken daha fazla bir kontrol sağlıyor.

Dyson Airwrap

Bitmedi. Dyson üçüncü parça olan kurutma başlığını tamamen yeniledi. Bu yeni Coanda etkili düzleştirici kurutma başlığı da  iki yönlü olarak çalışabiliyor. Hatta üzerindeki düğmeye basarak  Supersonic ürünlerinde ilk ortaya çıkan ve dağılan saçları toplayan Flyaway başlığına dönüşebiliyor. Kuaför salonunda fön yapılırken aynı anda saçlar taranıyor. Bu yöntem ile saçlar dağılmıyor ve düz bir görünüm kazanıyor. Flyaway etkili başlık hem fırça hem de fön işini aynı anda yapıyor.

Unutmadan söyleyelim. Multi-styler ile beraberinde gelen üç yeni başlık bir önceki versiyon olan Airwrap’e de takılabiliyor. Bunun anlamı yakın bir zamanda Airwrap için bu başlıkların ayrı olarak satın alınabileceği.

Üründe beğendiğimiz bir özellik tüm başlıklarla (Çeşitli stiller için 30 mm, 40 mm, 30 mm uzun başlık, 40 mm uzun başlık ve 20 mm uzun başlık seçenekleri mevcut) beraber deri kaplamalı bir kutuda gelmesi. Ayrıca elektrik kablosunun yaklaşık 3 m uzunluğunda olması da iyi düşünülmüş bir özellik.

Her saç türüne uygun olan bu cihaz yaklaşık 20 dakikalık bir süre için saçlarınızı kurutmakla kalmıyor adeta yeniden şekillendiriyor. Benzer ürünlerle kıyaslandığında bu süre ikiye katlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cihazın ısısı üç kademeli olarak ayarlanabiliyor. En iyi verimi tabiiki en yüksek ısı değerinde ulaşıyorsunuz. Bu ısı değeri de yaklaşık 90-100 derece.

  Bir önceki nesil şekillendiricide iki bukle başlığıyla elde edilen sonuçları tek bir başlıkla elde edebilen kullanıcılar, artık başlıkları değiştirmeye gerek kalmadan saat yönünde ve saat yönünün tersine bukleler ve dalgalar oluşturarak tüm saçı şekillendirebilme imkânı buluyor.

Dyson Airwrap

Sonuç

Bilenler bilir. Her üründe mutlaka bir alışma süresi vardır. Elbette Airwrap Multi-styler her ne kadar kullanımı kolay olsa da onunla önce tanışmanız şart. Artı tarafı ise saçlarınıza şekil vermek için profesyonel kuaför bilgisine sahip olmadan da isteklerinizi yerine getirmesi.

Airwrap Multi-styler  klasik saç düzleştiricilerle kıyaslandığında ona yakın sonuçlar elde ettiğini söylemek mümkün. Düzleştiren saçlar hemen bozulmuyor ama bir klasik ürün ile kıyaslandığında onun kadar da uzun süre düz kalmıyor. Unutmayın. Klasik düzleştiriciler çok daha fazla yani 220 dereceye kadar ısınıyorlar ve saçlarınıza ister istemez zarar verebiliyorlar.  Bukle ve dalga şekillerinde ise performans çok daha iyi. Klasik ürünlerle kyasla bukleler ve dalgalar  çok daha fazla dayanabiliyor. Hatta bir sonraki yıkamaya kadar bozulmadığı da oluyor.

Beraberinde gelen fırça başlığı ise saça ciddi bir hacim kazandırıyor ve saçın daha canlı ve güçlü gösteriyor.

Evet. Airwrap Multi-styler bir fiyat/performans ürünü kesinlikle değil. Hatta bazı kişiler için fazlasıyla lüks olabilir. Ama şunu söylemeliyiz ki bu ürünü kullanan kişiler bir daha Airwrap Multi-styler’ı elinden bırakmıyorlar. Hatta yaptığımız gözlemlere dayanarak bu cihaza sahip olan kişiler, büyük bir heves ile sıkılmadan  neredeyse her gün saçlarına şekil veriyorlar.

Dolaysıyla hem saç kurutma, hem saç şekillendirme hem de saç düzleştirme özelliklerini tek bir cihazda toplamak, sürekli saçlarına profesyonel şekil vermek ve bununla birlikte ciddi zaman kazanmak isteyen kullanıcılar Airwrap Multi-styler ile iyi bir tercih yapacaklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Huawei Watch GT3 Pro akıllı saat incelemesi

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting