Apple Passkeys ile çığır açacak

Apple' araba projesi için bir Ford yöneticisi tuttu

Teknoloji devi Apple tarafından Worldwide Developers Conference kapsamında tanıtılan yeni “passkeys” özelliği, internet kullanıcılarının en büyük sorununa çare olacak.

Apple Passkeys ile çığır açacak. İnternet kullanıcılarının en çok canını sıkan hususlardan biri hiç kuşkusuz herhangi bir internet sitesine, uygulamaya ya da portala kayıt olurken oluşturmak ve sonrasında da ilelebet hatırlamak zorunda olduğu şifrelerdir. Her siteye aynı kombinasyonlu bir şifre tanımlamak kolay olsa da, bu çok büyük güvenlik ihlallerine sebep verdiği için asla önerilmez.

Apple RealityOS için ticari marka başvurusunda bulundu

Her site için ayrı ve zor kombinasyona sahip bir şifre oluşturmak daha güvenli bir önlemken bunun da akılda tutulması son derece güçtür. İşte neredeyse dünya genelindeki bütün internet kullanıcılarının yaşadığı bu zorlukların çözümü ise Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden Apple Worldwide Developers Conference’dan geldi.

Apple, iOS 15.5'i yükseltmelerle kullanıma sunuyor

Amerikalı teknoloji devi Apple tarafından tanıtılan ve iOS 16 ile MacOS Ventura işletim sistemlerinde kullanıma sunulacak olan yeni “Passkeys” özelliği sayesinde, artık güvenli ama karışık ya da basit ama güvensiz şifrelerle uğraşmaya gerek kalmayacak.

Apple Passkeys ile çığır açacak

Türkçeye “Geçiş Anahtarı” olarak çevirebileceğimiz bu özellik, kullanıcıların şifrelerinin Face ID ya da Touch ID ile oluşturulup, cihazın kendi hafızasında depolamasına olanak sağlıyor. Bu sayede her seferinde bir şifre oluşturmak yerine, ilgili platforma ilk girişte Face ID ya da Touch ID ile işletim sistemi tarafından oluşturulan ve uçtan uca şifreleme özelliği ile korunduğu için Apple dahil hiç kimse tarafından okunamayan şifre ile kayıt olunabilecek ve bu şifre cihazda saklanacak.

Apple, çip şirketine dava açtı

Daha sonra aynı platforma girilmek istendiğinde ise, yine Face ID ya da Touch ID biyometrik güvenlik sisteminin kullanılması yeterli olacak. Tabi bu sistemin Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde çalışacağını yani iPhone marka telefonunuzdan kayıt olduğunuz bir siteye Mac cihazınızdan da sorunsuz girebileceğinizi hatırlatalım.

Yeni Home uygulaması çok konuşulacak