Rusya Facebook’a erişimi engelledi

Rusya Facebook'a erişimi engelledi

Rusya ülkesinde Facebook’u engelledi, ancak Instagram ve WhatsApp hala kullanılabilir durumda. İşte tüm detaylar.

Telekom düzenleyicisi Roskomnadzor, bu hareketin Facebook’un Avrupa Birliği, Ukrayna ve İngiltere’deki devlete ait medya kuruluşları RT ve Sputnik’e erişimi engellemesine yanıt olarak olduğunu söyledi. Meta, Facebook ve Instagram’da Rus devlete ait medya kuruluşlarından gelen içeriği küresel olarak derecelendirmişti. Düzenleyici, Facebook’un Rusya yasalarını ihlal ettiğini iddia ettiği diğer medya kuruluşlarının hesaplarına erişimi de sınırladığını söyledi.

Rusya Facebook'a erişimi engelledi

Meta’nın küresel ilişkilerden sorumlu başkanı Nick Clegg yaptığı açıklamada, “Yakında milyonlarca Rus, kendilerini güvenilir bilgilerden mahrum kalacak, günlük aileleriyle bağlantı kurma yollarından mahrum bırakılacak ve konuşmaları susturulacak” dedi. “Hizmetlerimizi, insanların kendilerini güvenli bir şekilde ifade etmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” Roskomnadzor daha önce Facebook’a erişimi kısıtlamıştı. Rusya Ukrayna’yı işgal ettikten sonra, düzenleyici Meta’dan devlete ait dört medya kuruluşu tarafından yayınlanan içeriği kontrol etmeyi durdurmasını ve Facebook gönderilerine uyguladığı etiketleri kaldırmasını istedi, ancak şirket reddetti.

Diğer teknoloji platformları, geçtiğimiz hafta Rus devlet tarafından işletilen satış noktalarını engelledi veya içeriklerini görmeyi zorlaştırdı. Bunlara YouTube, Reddit, Spotify ve Roku dahil. Bu arada AB, RT ve Sputnik’in  yayınlanmasını yasakladı. Rusya ve Ukrayna gerginliği ise hala devam ediyor. Müzakere koltuğuna oturulmasına rağmen ne yazık ki olumlu bir sonuç çıkmadı.

Açık kaynak üzerine çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir