Ana Sayfa Genel Rus Kozmonotlar idrardan su üretecek: İşte o ilginç düzenek!

Rus Kozmonotlar idrardan su üretecek: İşte o ilginç düzenek!

Uzay alanında yapılan geri dönüştürme faaliyetleri ile birlikte, Rus Kozmonotlar idrardan su üretebilecek. Peki bunu nasıl başaracaklar? İşte detaylar.

Rus Kozmonotlar idrardan su üretebilecek seviyeye kadar ulaştı. Ancak öncesinde biraz NASA’dan bahsetmek gerekiyor. Dünyanın en büyük uzay kuruluşlarından bir tanesi olarak bilinen NASA’nın 23 milyon dolarlık tuvaletleri, gündeme bomba gibi düşmüştü. Özellikle de astronotların uzak yolculuklar için bol bol suya ihtiyaç duymaları, bu tür geri dönüşümlü tuvaletleri daha da değerli hale getirdi.

Uzay yolculuklarında su çok kritik

Yeni deneysel su geri dönüştürme sistemi, sadece NASA tarafından uygulanmıyor. Aynı zamanda Ruslarda da benzer sistemlerin denendiğini söylemek mümkün. Bu konuda Rus uzay ajansının ciddi çalışmaları olduğunu söylemek mümkün.

Rus Kozmonotlar idrardan su

Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki kozmonotlar, genel olarak suya çok büyük bir ihtiyaç duyuyor. Uzayda su tüketiminin arttığını zaten biliyoruz. Rus kozmonot Ivan Vagner tarafından yapılan açıklamada; son derece başarılı bir şekilde su arıtma sistemini kullanıldığı söylendi. Ülkelerin uzay ajanslarının zaten bir süredir böyle ayırma faaliyetlerinde bulunduğu bilinen bir gerçekti.

Rusların yapmış olduğu düzeneğe bakılırsa, suyun hızlı bir şekilde ayrışıma uğratıldığı görülüyor. İdrar, cihaza yerleştirildikten hemen sonra saf su ve kirli su olarak ayrılıyor. Elbette bu cihazlar hepimizin bildiği sıradan arıtmalar gibi değil. Burada son derece ilginç bir sistem kullanılıyor. Muhtemelen uzay yolculukları arttıkça bu tür teknolojilere daha fazla ihtiyaç olacak. Sizce su problemi daha başka hangi yöntemlerle bitirilebilir? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting