Robot köpekler gelişiyor! Çift ayak üzerinde duruyorlar

Robotlar köpekler

Dörtlü kelimesi teknik olarak “dört ayak” anlamına geliyor. Robotistler bu terimi, yürümek için dört uzuv kullanan her şeye uygulama eğiliminde gibiler zira artık robot köpekler iki ayak üzerinde durabiliyor. İşte tüm detaylar.

Dört ayaklıdan iki ayaklıya geçebilen hayvanlardan sonra şimdi de iki ayak üzerinde duran robot köpekler sırasına geldi. Geçen hafta Japonya’nın Kyoto kentinde düzenlenen 2022 IEEE/RSJ Uluslararası Akıllı Robotlar ve Sistemler Konferansı’nda (IROS 2022), Massachusetts’teki Worcester Polytechnic Institute (WPI) ve ShanghaiTech Üniversitesi’nden araştırmacılar, genelleştirilebilir bir yöntem sundular.

Raf dörtlü robot, bazı akıllı yazılımlar ve küçük bir mekanik değişiklik ile iki ayaklı hale gelebilir. Daha önce dört ayaklıdan iki ayaklıya geçebilen robotlar görmüştük, ancak ciddi maliyetlere sebep oluyordu ve karışık bir sistemleri vardı.

Bu araştırmayla ilgili benzersiz olan şey, herhangi bir dörtlüye uygulanması amaçlanmış olması, bazı çok küçük donanımlarla, dörtlü robotlar artık çok rahat iki ayaklı hale gelebiliyor.

Robotlar köpekler

Bu iki ayaklılaştırmanın mekanik tarafı, dört ayaklıların arka ayaklarının her birinin kaval kemiğine takılan 3D baskılı bir çubuk. Bu, robotun sağlam bir şekilde ayakta durabilmesi ve yürüyebilmesi için ek destek sağlıyor.

Bu özellikle robot ayağa kalkarken yararlı, çünkü bu işlem sırasında kütle merkezi tam olarak desteklenir. Bilim kurgu filmlerinin odak noktası haline gelen korkutucu varlıklar daha fazla hayatımıza entegre olabilir.

Joe Biden, Elon Musk’ın diğer ülkelerle ‘ilişkilerine’ gözünü dikti


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir