Robot evcil hayvanlar yapay zeka ile çalışacak

Robot evcil hayvanlar

Giderek sayıları artan robot evcil hayvanlar artık yeni bir yapay zeka teknolojisi ile donatılıyor. Sony bu işin ilk öncülerinden bir tanesi olabilir. İşte yapay zeka ve Sony ile ilgili önemli haberimizin detayları.

Hatırlayacağınız üzere Sony’nin tatlı robot köpeği Aibo satışa çıktı. Türkiye’deki satış fiyatı 17 bin TL olarak belirlenen bu akıllı köpek büyük ilgi gördü. Ancak bu akıllı robot köpek beklentiyi pek karşılamamış ve fiyatına göre ilkel kalmıştı. Bu köpeğin tasarımcısı olan Hiroaki Kitano yapay zekanın her alanda kullanılması gerektiğini savunan kişilerden. 

Robot evcil hayvanlar daha gelişmiş olacak

Çok eski yıllardan beri Sony’de araştırma bilimcisi olarak çalışan Kitano, Japonya’da düzenlenen ve robotlardan oluşan futbol turnuvasına katılmak için Aibo’nun daha gelişmiş versiyonunu getirdi. Bu turnuvada robotu ile yarışan Kitano izleyenleri şaşırttı.

Robot evcil hayvanlar yeni

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre akıllı robot Aibo’yu geliştirmek için sermaye ayrıldı. Kısa süre içerisinde ilkine göre daha çok geliştiği ve komutları daha iyi algıladığı ifade edildi. Kitano Slikon Vadisinin devlerine göre hâlâ daha geride olduklarını da itiraf etti. Kuruluşun amacı ise Aibo’nun her alanda işleve sahip olmasının önemi. Aibo hem oyun karakteri olabilmeli hem de mutfak işlerinde yardımlarda bulunabilmeli. Ayrıca Aibo’nun ofislerde de kullanılması için akıllı takviminin yapıldığı ve hatırlatıcısı olduğu ifade ediliyor.

Güncellemesi sayesinde yeniden raflara gelecek olan Aibo’nun ne zaman satışa sunulacağı ise söylenmiyor. Sizce bu tür yapay zeka destekli robotlar neleri değiştirebilir? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Sony MWC 2020 kararını açıkladı! MWC’ye katılacak firma kalmayacak gibi!