Ana Sayfa Akıllı Telefon Evcil hayvanlarınız için yaratıcı ve çılgın teknoloji ürünleri

Evcil hayvanlarınız için yaratıcı ve çılgın teknoloji ürünleri

Kedinizden Twitter mesajları aldığınızı ya da köpeğiniz tarafından çekilen dijital fotoğraflara baktığınızı hayal edin. Çok da uzun sayılmayacak bir süre öncesine kadar bu tür etkinlikler gülünç olarak sayılırdı. Ama şimdi, yetenekli teknoloji tutkunları sayesinde, evcil hayvanlar için teknolojik alet kullanımı artık bize çok yakın.

Teknoloji dünyasından evcil hayvanlar için 8 icat

American Pet Products Association’a (Evcil Hayvan Ürünleri Derneği) göre, Amerikalıların evcil hayvanlar için yaklaşık 50 milyar dolar harcaması bekleniyor. Ayrıca endüstri uzmanları, bu parayı evcil hayvanlar ile ilgili teknolojilere harcama şansının arttığını söylüyor. Görüldüğü üzere dış pazar bu konuda gelişmeye hevesli. Seçenekler kesinlikle artıyor. İnsanlar telefon ve tabletlere daha fazla harcama yaptıkça, pazarlamacılar aynı kişilerin hanehalkındaki insanlara ve evcil hayvanlara da yönelik alışveriş yaptığının farkındalar. Peki insanlar ailelerinin dört ayaklı tatlı üyelerine ne tür yüksek teknolojili ürünler vaat edebilirler? Teknoloji dünyasının minik dostlarımız için hazırladığı en çılgın ve en yaratıcı sekiz icadını birlikte inceleyelim.

Teknoloji, onlarla iletişim kurmanıza yardımcı olabilir mi?

evcil hayvanlar - kedi tasması
Evcil hayvanlar-kedi tasması

Sony’den Twitter Kedi Tasması

2010 yılında, Tokyo merkezli Sony Bilgisayar Bilim Laboratuvarı, kedinizi Twitter‘a bağlayabilecek bir cihaz yaptı. Tech-On haber sitesine göre Sony’nin “cankurtaran” olarak sayılan cihazı kedilerin boynuna takılıyor ve onların faaliyetlerini kaydetmek için bir kamera, GPS ve Bluetooth teknolojisi kullanıyor. Hafif cihaz, çeşitli sensörler tarafından toplanan verileri kullanarak kedinin uykuda mı, yürüyor mu, yoksa yemek mi yiyor olduğunu anlamaya çalışıyor ve otomatik olarak bir Twitter akışına mesaj gönderiyor. Örneğin, kedinizin yemek yediğini tespit ederse, “Bunun tadı çok güzel” diye bir tweet atabilir. Tech-On şu ana kadar cihazda yalnızca 11 kelime olduğunu söylüyor, ancak şirket cihazın kelime dağarcığını genişletmeyi planlıyor. Ancak, kedinizin yorumlarını okumak için biraz beklemek zorunda kalacaksınız çünkü Sony’nin cihazı sadece şimdilik bir prototip.

evcil hayvanlar - bowlingual
Evcil hayvanlar-Bowlingual

Bowlingual Köpek Tercümanı

Evde beslediğiniz dostunuzun ne düşündüğünü bilmekten hoşunuza gitmez miydi? Japon bir oyuncak şirketi olan Takara Tomy, köpek havlamasını tercüme edebilecek bir alet yarattığını söyledi. Bowlingual köpek tercümanı, köpeklerin boynuna takılı bir mikrofon ve havlamayı altı ruh halinden (mutlu, üzgün, sinirli, endişeli, muhtaç veya iddialı) birine çeviren el tipi bir dijital okuyucu içeriyor.

Bazı hayvan uzmanları, köpeklerin duygularının yürümeye yeni başlayan çocuklar kadar çok yönlü olduğunu söylüyor, bu nedenle havlamalarının “çevrilmesi” onların psikolojisine sadece küçük bir içgörü sağlayacaktır. Ancak şirket, bir basın bültenine göre Bowlingual Voice’un yaratılması için “araştırma, geliştirme ve danışmanlık, konuşma, akustik ve radyo dalgalarına yardımcı olmak” amacıyla bir akustik laboratuarı ile çalıştığını söyledi. Eğer kedi dilinden İngilizce’ye çeviri ile ilgileniyorsanız MeowLingual isimli bir iPhone uygulaması da kedi arkadaşlarınızı anlamanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Fakat bu uygulamalar her zaman çalışmayabilir tabii.

Kedi ve köpekler için yüksek teknolojili oyuncaklar

evcil hayvanlar - bolt laser
Evcil hayvanlar-Bolt laser

Bolt interaktif lazerli oyuncak

İplikten toplar artık geçmişte kalıyor. Kedinizi eğlendirmek için yeni bir şeyler arıyorsanız evcil hayvanlar için üretilmiş olan FroliCat Bolt etkileşimli lazerli oyuncağı inceleyin. Yurt dışında 19.95 dolara satılan bu cihaz, firmanın en tembel kedileri bile eğlendirdiğini iddia ettiği kırmızı lazer modelleri üretiyor. Oyuncağı otomatik olarak ayarlayıp düz bir yüzeye yerleştirebiliyor ya da manuel modu kullanarak elinizde de tutabiliyorsunuz.

evcil hayvanlar pet-speaker
Evcil hayvanlar-pet speaker

My Pet Hoparlör

Dinlemeyi sevdiğiniz müziklerin evcil hayvanınızın kulaklarına zarar verebileceğini biliyor muydunuz? PetAcoustics Inc.’e göre, hayvanlar işitme duyuları çok keskin olduğu için, bazı frekanslardaki sesler rahatsız olmalarına sebebiyet verebiliyor. Müzik arşivinizi dostlarınız için daha hoş yapmak adına 2010 yılının başlarında şirket dünyada bir ilk olarak, kedilerin, köpeklerin ve atların işitme duyarlılığı için tasarlanmış ses sistemini duyurdu. My Pet hoparlörü, çeşitli akustik cihazlara (iPhone, iPad, CD çalar vb.) bağlanır ve hayvanları rahatsız etmeyen frekanslarda müzik üretir. Ancak bu cihaz biraz maliyetli. Yurt dışında 249,95 dolara satılıyor.

Dünyayı evcil hayvanınızın gözünden görün

evcil hayvanlar -digital camera
Evcil hayvanlar-digital camera

Pet’s Eye View dijital kamera

39.99 dolarlık bu cihaz kedilere veya köpeklere takılır ve dünyayı onların bakış açısıyla belgeler. Sahipleri kamerayı 1, 5 veya 15 dakikada bir fotoğraf çekecek şekilde ayarlayabilir ve USB kablosuyla bunları bilgisayara yükleyebilir. Cihazda 40 adet fotoğrafa kadar depolanabilir.

‘Robotlar’ kedi kumu temizliğini otomatikleştiriyor

evcil hayvanlar -litter robot
Evcil hayvanlar-litter robot

Litter Robot (Çöp Robotu)

Tüm ürünler eğlence amaçlı olmak zorunda değil. Bazıları da evcil hayvan bakımını sahibi için kolaylaştırmayı amaçlıyor. Automated Pet Care Products, Inc. tarafından üretilen çöp robotu otomatik, kendiliğinden temizlenen bir çöp kutusu. Kediler küre şeklindeki bu cihazın içine girdiğinde, ağırlıkla aktifleştirilen sensör, hayvanı tespit eder. Kedi oradan çıktıktan yedi dakika sonra, küre otomatik olarak dönmeye ve atıkları bölmeden dışarıya doğru elemeye başlar. Kedi atığını astarlı bir bölmeye atar ve sonraki ziyaretçisi için hazır olmak üzere baştaki konumuna geri döner. Ancak kolaylıklar ucuza gelmiyor. Çöp robotunun fiyatı 329 dolar.

evcil hayvanlar zoombak
Evcil hayvanlar-Zoombak

Zoombak Evcil Hayvan Bulucu

Beslediğiniz arkadaşınız evden uzaklaşmayı seviyorsa, Zoombak ile iç huzurunuzu koruyun. Köpeklerin yakasına bağlanan bu cihaz hayvanın yerini takip etmek için GPS teknolojisini kullanır. Konumu istediğinizde zoombak.com adresinden yada cep telefonunuzdan bulabiliyorsunuz. Ayrıca, güvenli alanları belirleyebiliyorsunuz ve böylece köpeğiniz bu bölgelerin dışında dolaşınca e-posta veya kısa mesaj bildirimleri alabiliyorsunuz. Zoombak’ın fiyatı 99,99 dolar, aylık servis ücreti de 12,99 dolardan başlıyor.

evcil hayvanlar loc8tor
Evcil hayvanlar-Loc8tor

Pet Loc8tor

Pet Loc8tor, bir başka yüksek teknoloji izleme cihazı. Fakat GPS teknolojisi kullanmak yerine, asi kedi ve köpekleri izlemek için radyo frekanslarına başvuruyor. Yaklaşık 5 gram ağırlığındaki süper hafif künye, yakaya takılır ve kredi kartı boyutundaki bir ahizeyle iletişim halindedir. Evcil hayvanınızın 400 adım ötesinde olduğunuz sürece, bu ahize onu bulmak için hangi yönde yürümeniz gerektiğini söyler ve yaklaştıkça sinyal daha da güçlenip cihazın sesi daha yüksek olur.

iPhone 8 Plus İnceleme

Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Elephone Türkiye pazarına giriş yaptı! Fiyatlar sudan ucuz!

Çinli telefon üreticisi Elephone Türkiye pazarına giriş yaptı. Peki, ilk etapta ülkemizde Elephone'un hangi telefonları satışa sunulacak? Çinli telefon üreticileri teker teker Türkiye pazarına girmeye...

Huawei P40’a Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalar nasıl yüklenir?

Huawei P40 ailesine Facebook ve WhatsApp gibi uygulamaların nasıl yükleneceğini adım adım anlatıyoruz. İşte detaylar. Huawei P40 ailesi, Android 10 işletim sistemi ve Huawei'nin özelleştirilmiş...

PlayStation 5 çıkış tarihi ve fiyatı!

PlayStation 5 çıkış tarihi netleşmeye başladı. Sony yeni nesil oyun konsolunu önümüzdeki ay resmen tanıtacak! PlayStation 4 satışa sunulalı neredeyse 7 yıl oldu. Sony’nin şimdiki...

Assassin’s Creed Valhalla oynanış videosu sızdı!

Assassin's Creed Valhalla tam 30 dakika uzunluğundaki oynanış videosu ile karşımıza çıktı. Bakalım Ubisoft bu sefer nasıl bir iş çıkarmış? Ubisoft, geçtiğimiz aylarda Xbox Series...

Xiaomi Mi Mix 4 görselleri ile karşımızda! Tasarım efsane!

Sıra dışı telefon tasarımı kavramını hayatımıza kazandıran Xiaomi, şimdi de Xiaomi Mi Mix 4 ile ezber bozmaya geliyor. İşte detaylar. Tam ekran telefon tasarımı ile...

Instagram şifre kırma (2019)

Instagram hesabınız mı çalındı? Ya da şifrenizi unuttunuz ve sıfırlayamıyor musunuz? O zaman doğru yerdesiniz. İşte Instagram şifre kırma (2019) ile ilgli detaylar. Günümüzde sosyal...

25 milyon insana yeni iş fırsatları sunuyor

Microsoft’un LinkedIn ve GitHub ile iş birliği içinde geliştirdiği “Yeni Yetenek Girişimi” programı, Covid-19 pandemisi nedeniyle işleri etkilenen insanların dijital yeteneklerini geliştirerek yeni iş...
1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Google’ın topladığı veriler nasıl silinir?

Google, hakkımızda sandığımızdan çok daha büyük miktarda veriyi topluyor. Peki bu veriler başkasının eline geçmeden silmek mümkün mü? Google'ın topladığı veriler sandığımızdan çok daha kişisel...

Minecraft RTX: Oyunun yaratıcı yönüne gelişmiş görseller de katkı sunuyor

Minecraft , sandbox türünde bir oyun. Mojang tarafından geliştirildi ve 18 Kasım 2011 itibarıyla oyun severlerin beğenisine sunuldu. Minecraft, ilk başta piksel piksel, görsel tarafta...

Twitter videoları nasıl indirilir? PC, Android ve iOS için yöntemler

Twitter üzerinden video indirmek oldukça kolay. İster PC kullanıyor olun, isterseniz de akıllı telefon. İşlemleri birkaç dakikada halledebilirsiniz. Twitter , popüler sosyal medya platformlarından bir...

Kediler ve sahipleri için en iyi teknolojik oyuncaklar

Kediler için yıllar öncesine gidecek olursak, tercih ettikleri oyuncaklar az çok belliydi; karton kutu (Gerçi bu hep devam edecek), yün yumağı, oyuncak fare, küçük...

Apple Watch: WatchOS 7’deki dikkat çekici yeni özellikler

Apple Watch , yakın zamanda yayınlanacak WatchOS 7 ile pek çok yeni yeteneğe kavuşacak. Böylece pek çok kişinin hayatı kolaylaşacak. Apple, geliştiriciler konferansında WatchOS 7...

Katlanabilir ekranlı telefonlar, standart tablet ve telefonların yerini alabilir mi?

Katlanabilir ekranlı telefonlar fırtınası başladı. Huawei ve Samsung'tan yeni modeller geliyor. Merak edilen ise, önümüzdeki yıllarda neler olacağı... Katlanabilir ekranlı telefonlar bir bir geliyor. Önce...

En iyi flört ve ilişki uygulamaları – 2020

Gelişen teknoloji ve dijitalleşen dünya, arkadaşlık ve ilişkiler tarafında da pek çok seçenek sunuyor. Öyle ki milyonlarca kişi, uygulamaları tercih ediyor. İşte 2020 itibarıyla...

TP-Link TL-PA4020P Kit ile verimli internet kullanımı mümkün

TL-PA4020P Kit ile hem eviniz ya da ofisinizde performanslı kablosuz ağ kurun hem de diğer elektronik cihazlar için prizleriniz olsun. Günümüzde gerek evimiz gerekse de...
Hosting