Qualcomm Huawei için ABD’yi karşısına aldı

kirin 810 3

Dünyanın en büyük yonga seti üreticilerinden biri olan Qualcomm, Huawei için Trump hükümetini karşısına almaya hazırlanıyor.

Bilindiği üzere Çin ve ABD hükümeti arasında soğuk bir savaş söz konusu. Bu savaştan en çok hasar alan isim ise şüphesiz Huawei. Çinli üretici hali hazırda yeni ürettiği telefonlarda Google servislerini kullanamıyor. Bunun yanı sıra TSMC ile olan ilişkileri de kopma noktasına gelmiş durumda.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen iç pazardaki gücü sayesinde Huawei hala zirveye oynamaya devam ediyor. Lakin bu durumun ne kadar süre daha böyle devam edeceği önemli bir soru işareti.

Qualcomm Huawei’ye arka çıktı

Huawei’nin TSMC ile olan bağlarını koparması, Qualcomm’u da harekete geçirdi. ABD’li yonga seti üreticisi, Huawei’ye yonga seti satabilmek için kolları sıvadı.

qualcomm

Malum Huawei hali hazırda Kirin yongalarını üretemeyecek. Çünkü TSMC dökümhanelerini kullanamayacak. Bu durumda mecbur yonga setlerini dışarıdan almak zorunda kalacak.

Huawei gibi bir müşteriyi kaçırmak istemeyen ABD’li yonga seti devi, hükümet ile anlaşma yoluna gidecek. Qualcomm yöneticilerinin, Huawei’ye yonga seti satmak için hükümet ile görüşmelere başladığı sızdırılan bilgiler arasında.

Elbette ABD hükümetinin bu konuya sıcak bakması şimdilik olası değil. Zira Trump hükümeti Huawei’yi zor durumda bırakmak için herşeyi deniyor. Böyle bir durumda ABD kökenli bir üreticinin Huawei’nin işini kolaylaştırmasını istemeyeceklerdir. Tabi ki yine de olacakları zaman gösterecek.

Huawei Kirin 1000 için tarih verdi! İşte konu ile ilgili detaylar