Ana sayfa Donanım Huawei Kirin işlemci üretemeyecek!

Huawei Kirin işlemci üretemeyecek!

ARM firması Huawei ile olan ilişkilerini askıya almaya hazırlanıyor. Eğer bu durum gerçekleşirse Huawei Kirin işlemci bile üretemeyecek hale gelecek.

Çinli Huawei darbe üzerine darbe yemeye devam ediyor. Google, Microsoft, Qualcomm, Intel ve Broadcom derken şimdi de en önemli darbe ARM cephesinden geldi. İngiltere menşeli firma olan ARM, bünyesindeki birçok lisansı Amerika’ya borçlu. Amerika böyle bir karar aldığı için ARM da bu furyaya ister istemez katılmak zorunda kaldı.

Huawei Kirin işlemci üretemeyecek!

ARM firması şimdiye kadar gördüğünüz tüm mobil yonga setlerinin mimarisini oluşturuyor. ARM’ın elindeki patentler sayesinde Apple, Samsung ve Huawei gibi firmalar kendi yonga setlerini geliştirebiliyor. Yani ARM yonga setini üretmek yerine gerekli tüm dokumanı verip başkalarına ürettiyor.

Bugün ise ARM’ın, çalışanlarına ABD’denin Huawei’ye uyguladığı yaptırımlara destek vermelerini ve tüm aktif sözleşmeleri, destek haklarını ve bekleyen sözleşmeleri durdurma talimatı verdiği söyleniyor.

Huawei’nin Android lisansı iptal edildi! Huawei için yolun sonu mu görünüyor?

ARM’ın Huawei’ye uygulayacağı yaptırım, firmaya Google’ın yaptırımından daha fazla zarara sokacaktır. Huawei yakın zamanda sadece mobil değil diğer alanlarda da kendi yonga setlerini geliştirmeye hazırlanıyordu. Eğer ARM’ın patentlerini kullanamaz hale gelirlerse Huawei’nin tüm işleri sallantıya girebilir.

Huawei Kirin

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

Bitdefender Total Security – Ebeveny Kontrolü ile ailenizi güvende tutun!

Bitdefender Total Security, Ebeveny Kontrolü özelliği sayesinde hem sizin hem de ailenizin güvende kalmasını sağlar. Dijital dünyadaki yolculuklarda güvenle eşlik eder. Anne ve baba olarak,...

Son Haberler