Poco Watch akıllı saat incelemesi

P W

Poco’dan şimdiye dek fiyat etiketlerine kıyasla dikkat çekici teknik detaylara sahip akıllı telefonlar görmüştük. Xiaomi’nin alt markası olarak faaliyetlerini sürdüren firma, şimdi de akıllı saat pazarına adım attı ve Poco Watch ile karşımızda.

Başta belirtelim ki şu an ürünün Türkiye fiyatı belli değil. Yurt dışında ise, şu anki kurla çeviri yapmamız gerekirse, 1000 lira cıvarı bir fiyatı bulunuyor. Dolayısıyla ürünün “uygun fiyatlı bir akıllı saat modeli” olarak ülkemizde de kullanıcılara sunulması muhtemel.
Poco Watch, kayış dahil 31 gram ağırlıkta. Oldukça hafif, bilekte kolaylıkla konumlandırılabilen ve rahatsızlık uyandırmayan bir ürün bu.

Saat çerçevesinden kayışlara kadar yumuşak malzeme kullanımlarına dikkat edilmiş. Metal çerçeve gibi detaylar beklememelisiniz. Aslında bu tip detayların olmaması da ürünün daha hafif olmasının önünü açmış.

Ürün, mavi, siyah ve fildişi olmak üzere 3 farklı renk seçeneği sunuyor. Biz, fildişi rengini deneyimledik. Bilekte gözel hoş gelen bir görüntü oluşturan saat, ufak boyutlarda saatlerden hoşlananlar için iyi bir tercih olabilir.

Poco Watch akıllı saat incelemesi

5ATM suya karşı dayanıklı olarak gelen ürün, gerek salonda ya da sokakta spor yapıyorken, gerek yüzüyorken, gerekse de duş yapıyorken güvenle kullanabileceğiniz bir ürün.
Dikkat etmeniz gereken bir konu ise, saat ekranının hafif dışa doğru kavisli geliyor ve çerçeveyi geride bırakıyor olması. Bu da muhtemel bir darbe sonucunda ekranın çizilme riskini artırıyor.

Peki ekranın görüntüleme ve dokunuşlara verdiği cevaplar nasıl diyecek olursanız, tatmin edici düzeyde diyebiliriz. Poco Watch, 1.64 inç değerde Amoled ekrana sahip ve ufak dokunuşlarla dahi kontrol edilebiliyor. Tabii üst seviye saatlerde sunulan akıcı arayüz geçişleri, hızlı uygulama çalıştırma performansları gibi detayları burada beklememeniz gerekiyor. Yine de, çoğu kez performanstan memnun kalacağınızı düşünüyoruz.

Poco Watch akıllı saat, Android ve iOS işletim sistemli telefonlarla uyumlu çalışıyor

Bluetooth 5.0 kablosuz bağlantı teknolojisine sahip olan Poco Watch, Android ve iOS işletim sistemli telefonlarla uyumlu çalışabiliyor. Bir profil oluşturmak, gerek gündelik faaliyetlerinizi gerekse de egzersiz programlarınızı detaylıca takip etmek için telefonunuza Xiaomi’nin Mi Fitness uygulamasını kurmanızı öneriyoruz.

Bu arada, saati ilk kez açtığımızda, henüz telefonla eşleştirmemizken karşımıza Türkçe dil seçeneği çıkmadı. Telefona uygulamayı kurup saat ile eşleştirdikten sonra ise güncelleme süreci başladı ve Türkçe dil desteği geldi. Bunu da ek bilgi olarak paylaşalım.

Poco Watch, bünyesinde toplamda 4 farklı saat yüzüyle geliyor. Bunlara ek olarka, uygulama üzerinden ücretsiz olarak pek çok yeni seçeneğe de erişebilir ve saatinize kurabilirsiniz.

Bünyesinde optik kalp atış sensörü, jiroskop ve ivmeölçer gibi teknolojiler barındıran saat, kalp atış hızınızı takip edebiliyor, kandaki oksijen değerini ölçebiliyor, uyku süreçlerinizi takip ederek detayları sizle paylaşabiliyor. Kendi adıma konuşmam gerekirse, özellikle uyku takibi modu ilgimi çekiyor. Kaç saat uyudum, bunun ne kadarı derin uyku ve sonuçta ne kadar kaliteli bir uyku yaşadım, bu detayları uygulama üzerinden takip etmek güzel oluyor.
Bir de, Poco Watch’un 20 dakikadan az süreli uykular için veri takibi yapmadığını belirtelim. Ayrıca, pek çok uyku evresinde saatin detaylı analiz yapabilmesi için en az 3 saatlik uyku süresine ihtiyaç duyulduğunu da ekleyelim.

Poco Watch akıllı saat incelemesi

Egzersiz modları tarafına baktığımızda, ürünün 17’si profesyonel olmak üzere 100 tane fitness modu içeriyor

Yürüyüşten açık havada koşuya, yüzmeden kürek çekmeye, koşu bandından ip atlamaya, doğa yürüyüşüne kadar pek çok seçenek var. GPS sistemi sayesinde, kullandığınız rotanın detaylarını da kayıt altına alabiliyorsunuz.

Peki egzersiz modunu otomatik algılama özelliği bu saatte de var mı derseniz, evet var. Örneğin, bir süre yürüyüş yaparsanız, saat sizi uyarıyor ve fitness moduna geçiş yapabiliyor.

Poco Watch, 225 mAh pile sahip ve tek şarj ile normal kullanımda 2 haftaya varan kullanım ömrü sunuyor. Bu değer, zaten çoğu akıllı saatte de böyle. Eğer yoğun kullanım taraftarıysanız, ki örneğin günde birkaç saat spor yapıyor, telefonla bağlantılı kullanıyor ve bildirimlerden uyku takibine kadar pek çok özelliği kullanıyorsanız, tek şarj ile 1 haftayı rahatlıkla geride bırakabilirsiniz.

Huawei Watch Fit 2 akıllı saat incelemesi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir