PlayStation 5 ile Xbox Series X karşı karşıya!

PlayStation 5

Yeni nesil oyun konsolları PlayStation 5 ile Xbox Series X’in özellikleri belli olmaya başladı. Bakalım hangi konsol daha güçlü olacak?

Sony ve Microsoft cephesi 2020’nin Kasım ayında yeni nesil oyun konsollarını satışa sunacak. The Game Awards 2019 etkinliğinde Xbox Series X modelini gösteren Microsoft, çok güçlü bir konsol ile geleceklerinin sinyallerini vermişti. Bugün ise Xbox Series X’in ne kadar güçlü olacağı gelen sızıntılar ile belli oldu.

PlayStation 5 özellikleri ile Xbox Series X’in gerisinde kalabilir

Gelen bilgilere göre; PlayStation 5 ve Xbox Series X modellerinde AMD’nin 8 çekirdekli Zen 2 mimarili işlemcisi yer alacak. PS5 modelinde 36 özelleştirilmiş Navi ünitesinden oluşan 2.000 MHz’li grafik birimi yer alacakken, Xbox Series X modelinde 56 özelleştirilmiş Navi’den beslenecek 1.7000 MHz hızında çalışacak GPU yer alacak.

2019’da en çok indirilen Nintendo Switch oyunları açıklandı!

PlayStation’ın 2.000 MHz hızını nasıl soğutacağı ise şu an tek merak edilen soru diyebiliriz. Depolama konsunda da Xbox Series X farkını ortaya koyacak. Yeni nesil Xbox modelinde 560 GB/s hızına sahip SSD yer alacakken, PS5’te ise 448 veya 512 GB/s hızlı SSD bulunacak.

PlayStation 5

Gelelim konsolların Tflops güçlerine PS5 modeli 9.2 Tflops gücünde olacakken, Xbox Series X 12 Tflops gücünde olacak. Xbox One X’te olduğu gibi Microsoft güç konusunda yeni nesilde de bir kaç gömlek üstün olacak gibi görünüyor.

Tabii bu üstünlük şimdilik kağıt üzerinde. Sony’nin PS5 özel oyunları ile rakibine yeni nesilde de fark atması bekleniyor. Bakalım Microsoft, 2019 yılında satın aldığı onca stüdyodan dişe dokunur oyun alabilecek mi?