Ana sayfa Oyun PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı!

PlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı!

PPlayStation 5 teknik özellikleri açıklandı. Sony, yeni nesilde kullanacağı özelleştirilmiş SSD ile yükleme sürelerini ortadan kaldıracak.

PlayStation düzenlemiş olduğu etkinlikte yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 hakkında detaylar paylaştı. Konsolu, kontrolcüyü ve oyunları göstermeyen PlayStation cephesi, bu etkinlikte PlayStation 5 teknik özellikleri ile karşımıza çıktı. Kağıt üzerinde Xbox Series X’in gerisinde kalan bu konsol bakalım bizlere neler sunuyor?

PS5’te de aynı Xbox Series X’te olduğu günü AMD’nin özelleştirilmiş Ryzen Zen 2 mimarili işlemcisi yer alıyor. 3.5 GHz’a kadar çıkabilen değişken frekanslı bu işlemciye AMD Radeon RDNA 2 tabanlı grafik birimi eşlik ediyor. Ray Tracing özellikleri bu ekran kartı 2.23 GHz‘a kadar çıkabiliyor.

Bildiğiniz gibi Xbox Series X’in TFLOPS gücü 12 olarak açıklanmıştı. Sony’nin PS5’te 13.3 TFLOPS’lu bir grafik birimi kullanması bekleniyordu. Ancak beklentiler doğru çıkmadı ve PS5’te 10.3 TFLOPS gücünde grafik biriminin olacağı açıklandı.

Xbox Series X teknik özellikleri açıklandı!

RAM konusunda 16 GB GDDR6 RAM ile gelen konsolda ilginç bir şekilde 1 GB yerine 825 GB SSD‘ye yer veriliyor. 5.5 GB/s okuması ile yer yüzündeki bir konsoldaki en hızlı SSD’ye sahip olacak olan PS5, rakibi Xbox Series X’e göre okuma konusunda iki kat daha hızlı olacak.

PlayStation 5 teknik özellikleri

4K ve 8K çözünürlük, 120 Hz desteği ve VRR desteğinin yanında 3D ses teknolojisi üzerine de odaklanan PlayStation cephesi, yeni nesilde yükleme sürelerini sıfıra indirmeyi planlıyor.

Şimdilik konsolun teknik özellikleri dışında bir bilgi paylaşılmadı. Ancak önümüzdeki ay PlayStation 5, Dualshock 5 ve yeni nesil oyunlar için yeni bir duyurunun yapılacağını söyleyebiliriz.

PlayStation 5 teknik özellikleri

İşlemci x86-64-AMD Ryzen Zen 2
8 Cores / 16 Threads
3.5 GHz’a kadar çıkan değişken frekans
Grafik Birimi AMD Radeon RDNA 2 tabanlı grafik birimi
Ray Tracing
2.23 GHz’a kadar çıkan değişken frekans (10.3 TFLOPS)
RAM 16 GB GDDR6
448 GB/s Bandwidth
SSD 825 GB
5.5 GB/s Okuma
PS5 Oyun Diski Ultra HD Blu-ray
Video Çıkışı 4K / 120 Hz

8K çözünürlük desteği

VRR (HDMI 2.1)

Ses 3D ses teknolojisi

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler